Bayram tatilinde hacker kurbanı olmayın

Uzmanlar, bayram tatili süresince evinden uzaklaşacak olanların hacker’lara karşı kablosuz internet iletişimi ağlarını güçlü şifrelerle korumaya almasını ya da bağlantıyı kesmelerini önerdi.

YHA
18 Ağustos 2018 Cumartesi, 10:25

Cep telefonları, tabletler, dizüstü bilgisayarların açık havada telsiz olarak iletişimlerini yaptığına dikkat çeken İzmir Ekonomi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Süleyman Kondakçı, hacker’ların özellikle kablosuz internet ağlarını izlemeye aldıklarını söyledi. Kondakçı, internet ağlarının güvenli hale getirilmesinin önemini vurgulayarak şöyle konuştu:

"Evimizde, işimizde kullandığımız ADSL modemler üzerinden cep telefonları, akıllı televizyonları, bilgisayarlarımızı kullanarak internete bağlanmaktayız. ADSL modemler Wifi cihazlardır. Eğer güçlü şifreler kullanmamışsak bunlara dışarıdan kolayca erişilebilir. Yani modemimize bağlı diğer tüm bilgisayar ve akıllı cihazlarımıza da bu cihaz kanalıyla girebilirler. Sizin cihazınız üzerinden internete girip illegal işler yapan olabilir. Bu durumda hukuki sorumluluk tamamen cihaz/hat sahibine aittir.”

ZOMBİ MODEMLER
Önlemlerin başında güçlü şifre kullanmanın geldiğini kaydeden Doç. Dr. Kondakçı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yakınımızda herhangi bir yere yerleştirilen 'evil twin' denen zombi Wifi modemler internete bedava giriş sağlar gibi gözükerek şifre toplamaya çalışır veya sizi internet üzerinden çok çekici görünen korsan siteye bağlamayı sağlar. Bayram tatilinde evinden uzaklaşacak olanlar özellikle güçlü şifreler kullanmalı ya da bağlantıyı keserek önlem almalıdır.”