Mehmet Özhaseki Ankara projelerini açıkladı: "Üzülerek söylüyorum..."

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, parti genel merkezinde, ilçe belediye başkan adaylarının da katılımıyla, başkent için tasarladıkları projelerin tanıtımını yaptı.

03 Ocak 2019 Perşembe, 15:10

Özhaseki, "Bu projeler tamamen insan odaklı projeler. Daha çok sosyal, çevreci, yeşili önceleyen, akıllı şehir konseptine uygun çağı yakalamış projeler" iddiasında bulundu.

"Üzülerek söylüyorum..."

Özhaseki, "Üzülerek söylüyorum, tüm dünya başkentleri içerisinde belki de turizm geliri en az olan başkentlerden birisi Ankara. Bütün çalışmalarımız da biz bunları düşünerek, hesap ederek ve üzerine titizlikle çalışarak projeler hazırladık" ifadelerini kullandı.

Özhaseki, Ankara için "ticaret, sanayi, turizm, tarım, sağlık ve üniversite şehri" gibi birçok sıfatın kullanılabileceğini ve Ankara'yı bütün bu alanlarda bir numara yapmayı hedeflediklerini dile getirdi.

"İşin özü, haseki sözü"

Özhaseki, Ankara için tasarlanan ve "İşin özü, haseki sözü" sloganıyla tanıtılan 11 başlık altındaki projeleri, şöyle sıraladı: "Kültür - sanat - turizm, sosyal, çevre, çocuk şehri, yeşil, yerel kalkınma, akıllı şehir, spor, ulaşım, kentsel yenileme ve ilçe projeleri."

"Sizin Kayserili olmanızı dezavantaj olarak nitelendireneler var"

Özhaseki, gazetecilerin "Sizin Kayserili olmanızı dezavantaj olarak nitelendireneler var." şeklindeki soruyu, şöyle yanıtladı:

"Özellikle CHP Lideri Kemal Bey dillendirdi. Çok garipsedim çünkü bu artık mikro milliyetçiliktir. Kimse ona 'Niye Tunceli'den geldin kardeşim' diyor mu? 'Niye seni buradan tutup da İstanbul'a aday yaptılar' diyor mu? Eski belediye başkanlarımıza doğru bakarsanız herkesin doğduğu şehre atıfta bulunmak doğru mudur? Mustafa Bey Şarkışla'da doğmuş Sivaslı'dır. Karayalçın, ecdadı Rize'den çıkmış Samsun'a yerleşmiş ve sonra Ankara'ya gelmiş. Muhalefette iki ilçe belediyesi var. İlçe belediye başkanı arkadaşlarımızın birinin doğum yeri zannedersem Tunceli, birinin doğum yeri ise Afyon. Hiç kimse doğacağı yeri kendisi belirlemiyor."

Muhalefet partisinin seçmeninden oy alma stratejisine ilişkin soruya ise Özhaseki, "Kimseyi ayırmadan, dışlamadan ötekileştirmeden herkese hizmet ederek, Kayseri'de yüzde 70 oranında rekor bir oyla iş başına geldim. Bu sadece kendi partimin oyu olsaydı buralara kadar çıkamazdım. Ben partimden başkasına oy vermem diyenler olacak onlara da saygı duyuyorum" yanıtını verdi.

"Al-ver pazarlığında değiliz"

Mehmet Özhaseki, Ankara'da MHP ile ortak miting yapılacak mı yönündeki soruyu, şöyle yanıtladı:

"Milliyetçi Hareket Partili arkadaşlarımızla elbette Cumhur İttifakı fikrine sonuna kadar sadık kalıp işimize devam edeceğiz. Cumhur İttifakı konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın ve MHP liderinin çok ciddi duruşları vardır. Bu görüşmeleri yapan bir arkadaşınız olarak söylüyorum, al ver pazarlığında değiliz. Başka partilerin yaptığı gibi 'şu üç ilçeyi bize bırak, beş tane il sizin olsun' gibi bir pazarlığı çok çirkin buluyorum. Biz kendi içimizde başka türlü prensipler dahilinde aramızdaki anlaşmayı sonuna kadar devam ettiriyoruz. Belki Ankara'da Sayın Cumhurbaşkanımızın ve MHP lideri Devlet Bey'in tasarrufunda ortak bir miting olabilir."