550 yıllık İshak Paşa Hamamı satılığa çıkarıldı

Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilen, Sultanahmet’teki 550 yıllık tarihi İshak Paşa Hamamı, üzerine tabela asılarak satılığa çıkarıldı. Uzun yıllardan beri ardiye olarak kullanılan tarihi hamam için 3 buçuk milyon dolar fiyat belirlendi.

04 Ocak 2019 Cuma, 17:53

Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilen Sultanahmet’teki 550 yıllık tarihi İshak Paşa Hamamı mülk sahibi tarafından satılığa çıkarıldı.

Tarihi hamamın sahibi olan ailenin 2014 yılında da 550 yıllık eseri 6 milyon dolara satışa çıkardığı, sonradan vazgeçtiği öğrenildi.

Gazete Damga'nın haberine göre, 2018'in sonunda yeniden satılmak istenen hamama 3 buçuk milyon dolar değer biçildi.

Mülk sahibi ailenin avukatı önceliklerinin hamamı Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne trampa yoluyla vermek olduğunu söyledi. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün bünyesinde bulunan ve hamam ile eş değerde olan arsa ya da başka bir gayrimenkulle takas yapılabileceği belirtilerek, müdürlüğe bu yönde bir teklif verildiği açıklandı. Edinilen bilgiye göre hamam için yabancı şirketlerden de çok sayıda satın alma teklifi geldi. Türkiye'den de birçok büyük şirketin hamama talip olduğu, tarihi binayı müzayede salonu olarak kullanmak istedikleri öğrenildi.

TARİHİ ESERİN DURUMU İÇLER ACISI

Uzun yıllardan beri ardiye olarak kullanılan tarihi İshak Paşa Hamamı yaklaşık 350 metrekare büyüklüğündeki yaklaşık 600 yıllık hamamı alacak kişi dış görünüşünü bozmadan iç kısımlarda tadilat yapabilecek. İshak Paşa Hamamı, Fatih Sultan Mehmet ve 2. Bayezid dönemi devlet adamlarından İshak Paşa tarafından bir cami ve mekteple birlikte yapılırken cami ve hamam korunamayarak günümüzde kadar ulaşmadı. Klasik Osmanlı mimarisiyle inşa edilen hamam Ayasofya ve Sultanahmet camilerinin hemen yanıbaşında yer alırken duvarları küfeki taşından, kubbe ve tonuzları ise tuğladan yapılmış. Tarihi hamam, UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alırken bakımsızlıktan hem çatı hem de duvarları otlarla kaplanmış durumda olurken mevcut hali içler acısı durumda.