A+ A-

Bu dosya kapanmaz

İran’ın 200 milyar dolarlık petrol parasını kaçırdığı iddiasıyla tutukladığı Babek Zencani ile kapatılan 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasının 1 numaralı şüphelisi Rıza Sarraf’ın milyonlarca Avro’luk konuşması dinlemeye takıldı.
Yayınlanma tarihi: 17 Aralık 2014 Çarşamba, 05:00

59 saniyede anlaşma

59 saniyelik görüşme şöyle:

R.S.: Alo
B.Z.: Gasemi Bey 30-40 milyon Avro
paran var mı
R.S.: Hangi yer
B.Z.: Aynı Türkiye’de
R.S.: Türkiye valla kontrol etmem lazım
nerde vermek istiyorsun
B.Z.: ...
R.S.: Yok karşılığını nerede vermek
istiyorsun.
B.Z.: Tehran’da tümen veririm
R.S.: Tümen... ben gaz yollamıştım
Türkmen gaz, kontrol edeyim haber
vereyim sana inşallah
B.Z.: O işi bitirelim... mesela 30 milyon
ya da 50-60 milyon... veririm
R.S.:... Hayır olmaz şey olsun riyal
olsun
B.Z.: Riyal olsun...
R.S.: Tamam
B.Z.: Hızlı halledersen borçlu olurum

--------------------------------------------------------

Tümen: Iran para birimi

Takipsizlik kararının ek klasörlerinde yer alan ve mahkeme kararıyla kayda alınan tape kayıtlarında Sarraf ile İran’daki iş ortağı Babek Zencani arasında 9 Ekim 2012’de milyonlarca Avro’luk bir sohbet dikkat çekiyor. Sarraf, tahliye olduktan sonra bir televizyon programında yaptığı konuşmada, Babek Zencani ile arkadaş ve ortak olmadığını söylemişti. Buna karşın 17 Aralık dosyasına giren yasal dinleme kaydında Zencani, “arkadaşı olmayan” Sarraf’tan “50-60 milyon Avro” borç istiyor.

Üzeri örtülen 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasının birinci yıldönümünde soruşturmanın 1 numaralı şüphelisi Sarraf’ın şimdiye dek ortaya çıkmamış tapelerine gazetemiz ulaştı. Geçen aylarda Cumhuriyet Savcısı Ekrem Aydıner tarafından takipsizlikle kapatılan soruşturma dosyasının ek klasörlerindeki tapelere göre 9 Ekim 2012’de Rıza Sarraf ile “Kont” olarak bilinen Babek
Zencani 2 kez telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Kapatılan eski İstanbul 5. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 17 Eylül 2012 tarihli kararıyla dinlenen Sarraf’ın Zencani ile 9 Ekim 2012 günü 10.22’de gerçekleşen ve dinlemeye takılan ilk konuşmada Zencani, Sarraf’a, Ritz Carlton Oteli’nde olduğunu söylüyor. Sarraf ise Halkbank’a gittiğini, soruşturmanın diğer şüphelisi Süleyman Aslan ile toplantısı olduğunu belirtiyor.

Aynı gün saat 15.41’de ikili arasında geçen konuşmada ise Zencani bu kez Sarraf’tan 30-40 milyon
Avro’luk borç istiyor. Zencani ödemenin Tahran’da gerçekleşeceğini söylüyor ancak Sarraf bunu kabul etmiyor.

Sarraf, soruşturma kapsamında 74 gün tutuklu kalmış, ardından tahliye edilmişti. Tahliyesinin ardından bir televizyon programında 17 Aralık operasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulunmuştu. Sarraf, İran’da halen tutuklu bulunan Babek Zencani ile ortaklığının olmadığını söylemişti. Sarraf, İran’ın, yurtdışındaki mal varlığının peşine düştüğü ve Türkiye’deki bağlantılarını itiraf eden Zencani ile sadece 4 dakika görüştüğünü belirtmiş, “Babek Zencani’yle arkadaş da değilim ortak da. İran’da hakkımda tutuklama kararı yok. Dilediğim zaman gidip gelebilirim. Babam şu an orada” diye konuşmuştu.

 

Heyet gelmişti

İran, nükleer çalışmalar nedeniyle İran’a konan ambargoyu delerek petrol parasını yurtdışına kaçırdığı iddia edilen Babek Zencani’nin yurtdışındaki ilişki ağının tespiti için Türkiye, Malezya ve Tacikistan’a heyet yollamıştı. Heyetin Zencani’nin ve Sarraf’la olan bağına ilişkin belgelere ulaştıkları belirtilmişti.
Öte yandan dosyada yer alan ve 29 Kasım 2012’de Sarraf’ın soruşturmanın şüphelilerinden eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan arasında geçen konuşmada ise Aslan, Rıza Sarraf’a, İran Ulusal Petrol Şirketi’ne ödeme yapılacağını, bunun da sermayesine geçeceğini söylüyor.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Rıza Sarraf

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler