CHP İstanbul İl Binası'ndaki pankarta polis müdahalesi

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanlığı binasına asılan “17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvetle mücadele haftası olsun' yazılı pankartı indirmek üzere polis ekipleri CHP İstanbul İl Merkezi’ne geldi.

cumhuriyet.com.tr
18 Aralık 2014 Perşembe, 18:45

AKP İstanbul İl Başkanlığı, pankart için savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılığın talebi üzerine de, mahkeme pankartın indirilmesi yönünde karar verdi. Akşam saatlerinde CHP İstanbul İl Başkanlığı binasına gelen polis ekibi, ellerindeki mahkeme kararını göstererek pankartın indirilmesini istedi. AncAKPliler pankartı indirmek istemedi. Bunun üzerine polis ekibi belediyeden vinç istedi. Kağıthane Belediyesi'ne ait bir vinçle çatıya çıkan belediye görevlisi, pankartı bulunduğu yerden sökerek aşağıya attı. Sivil polisler de pankartı alarak götürdü.

YENİDEN ASILDI

Dün akşam saatlerinde CHP İl Başkanlığı binasından mahkeme kararıyla sökülen "17-25 Aralık Haftası Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele Haftası Olsun" yazılı pankart, CHP İstanbul Gençlik Kolları temsilcileri tarafından binanın çatısına yeniden asıldı. 

Polis ekipleri de ikinci kez CHP İl Başkanlığı binasına yönlendirildi. CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Kadir Gökmen Öğüt de il binasına gelerek partililere destek verdi.

Milletvekillerinin açıklamalarından bir süre sonra ikinci pankartta vinçle çatıya çıkan görevli tarafından indirildi. Görevlinin indirdiği pankarta polis ekipleri tarafından el konuldu. Pankartın kaldırılmasının ardından CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde bekleyen polis ekipleri de bölgeden ayrıldı.

Yolsuzluk Pankartını Böyle İndirdiler (Foto Galeri)

 

Sakarya'da da pankartı indirdiler

CHP Sakarya İl Binası'nın tabelasının üzerine asılan yolsuzluk pankartı için öğlen saatlerinde partiye gelen polis, İl Başkanı Oğuz Can Curoğlu ile görüştü. Pankartın indirilmesini isteyen polis tutanak tutmak istedi. Bu sırada parti binasına gelen CHP Milletvekili Engin Özkoç da polislerle bir süre görüşerek pankartın kaldırılmasına yönelik mahkeme kararı istedi. Pankartın indirilmesi için mahkeme kararı beklenirken, Milletvekili Engin Özkoç, İl Başkanı Oğuz Can Curoğlu ve partililer aşağıda bekledi. İlerleyen saatlerde mahkeme kararının gelmesiyle birlikte Büyükşehir İtfaiye ekipleri panklartı indirmek için geldi. Bu sırada CHP'liler pankartın iplerini keserek aşağı attı.

Savcılık talep etti

CHP’lilere verilen mahkeme kararında pankartın Sakarya Cumhuriyet Savcılığı tarafından bugün başlatılan 'kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret' suçundan dolayı süren soruşturma kapsamında kaldırıldığı yer aldı. Kararı veren Sakarya 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliği, savcılığın süren soruşturmasına dikkat çekerek pankartın ispat aracı olarak suç eşyası niteliğinde olması nedeniyle el konulması yönünde Sakarya Cumhuriyet Savcılığının talebini haklı bularak pankarta el konulmasına karar verdiği yer aldı.

 

CHP ile Polis arasında pankart gerilimi