7 gündür kayıp olan Gülistan'ın arkadaşlarından eylem: "Bir şeylerin üzeri örtülmüyor mu?"

Tunceli’de pazar gününden beri kayıp olan üniversite öğrencisi Gülistan Doku (21) için üniversite arkadaşları eylem yaptı. Eylemde açıklama yapan arkadaşları, "Gülistan'ın yakın arkadaşlarının emniyette ifadeleri alınırken, tüm şüpheleri üzerine çeken Gülistan'ın erkek arkadaşı Rus vatandaşı Zaynal Abarakov soruşturma bitmeden üstelik kendi evinde vermiş olduğu bir ifadeyle nasıl oluyor da serbest bırakılıyor? Tunceli gibi bir şehir de üstelik kimlik sorgulama noktasına yakın bir yerde nasıl oluyor da tek bir kamera bulunmuyor? Arkadaşımız neden hala sadece Dinar köprüsünde aranıyor? Bir şeylerin üzeri örtülmüyor mu?" diye sordu.

11 Ocak 2020 Cumartesi, 15:55

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku, 7 gündür kayıp. Doku'nun kaybolmadan bir gün önce, Rus uyruklu erkek arkadaşı Zaynal Abarakov tarafından darp edildiği, kaybolduğu günde en son Abarakov ile görüştüğü belirtiliyor. Gülistan Doku'nun üniversite arkadaşları bugün saat 14.00'da Tunceli Seyit Rıza Meydanında eylem gerçekleştirdi. Eylemde "Hepimiz birer Gülistan'ız" sloganları atılırken, "Gülistan Doku nerede" dövizleri taşındı. Zaynal Abarakov'un soruşturma bitmeden serbest bırakılmasını anımsatan arkadaşları, "Gülistan'ın yakın arkadaşlarının emniyette ifadeleri alınırken gerek ailenin gerek arkadaşlarının beyanları doğrultusunda, tüm şüpheleri üzerine çeken Gülistan'ın erkek arkadaşı Rus vatandaşı Zaynal Abarakov soruşturma bitmeden üstelik kendi evinde vermiş olduğu bir ifadeyle  nasıl oluyor da serbest bırakılıyor? Şüpheli Abarakov'un çeşitli bahanelerle ortalıktan kaybolması, yurt dışına kaçmış olduğu iddialarını doğrulamaktadır" dedi.

'NASIL OLUYOR DA TEK BİR KAMERA BULUNMUYOR?'

Gülistan Doku'nun pazar günü saat 11.29'da Artuklu minibüs hattına bindiği ve Dinar köprüsü civarında inmiş olabileceği söylendiğini kaydeden açıklamada, "Dinar köprüsünde indiğine dair tek bir görüntü elde edilmedi. Tunceli gibi bir şehir de üstelik kimlik sorgulama noktasına yakın bir yerde nasıl oluyor da tek bir kamera bulunmuyor? En son pazar günü 11.29'dan sonra hiçbir sinyal ve görüntü alınamayan Gülistan'ın aynı gün, sinyal kayıtlarında, saat 16.26'da Atatürk mahallesinde Zaynal Abarakov ile 4 saniyelik telefon görüşmesi kaydı tespit ediliyor. Şüpheli Abarakov ifadesinde bu telefon görüşmesine yer verdi mi? Arkadaşımız neden hala sadece Dinar köprüsünde aranıyor?" ifadelerine yer verildi.

'TÜM BUNLAR TESADÜF MÜDÜR?'

Açıklamanın devamında şu ifadelerde bulunuldu: "Soruyoruz tüm bunlar tesadüf müdür? Sizce de bir şeylerin üzeri örtülmüyor mu? İfadesi alınan siviller ve öğrenci arkadaşları olarak herkes burada bulunurken, şüpheli Zaynal Abarakov'un ortadan kaybolması şüpheleri daha da üzerine çekmiştir. Gerek emniyet güçlerinin gerek savcılığın arkadaşımız üzerinde hassasiyet göstermeleri ve ortada ki bu bilgi kirliliğine açıklık getirmelerini ısrarla rica ediyoruz. Umuyoruz ve diliyoruz ki Gülistan arkadaşımız sağ salim ailesine kavuşur."

YÜRÜMEK İSTEYEN TOPLULUĞA MÜDAHALE

Açıklamanın ardından Seyit Rıza Meydanından belediye binasının önüne yürüyen kitlenin önünü çevik kuvvet polisleri tarafından kapatmasıyla kitle yeraltı çarşısında oturma eylemine başladı. Oturma eyleminin ardından tekrar yürüyüşe devam etmek isteyen kitleye çevik kuvvet polisler gaz ve tazyikli su ile müdahale etti.