Bursa'da et eti soruşturması sürüyor

Bursa'da, çalınan atların kesilerek etlerinin lokanta ve benzeri yerlere satılması ile ilgili soruşturma sürüyor. Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü soğuk hava deposunda ele geçirilen 150 kilo etin incelenmek üzere laboratuvara gönderildiğini açıkladı.
DHA
Yayınlanma tarihi: 19 Ocak 2015 Pazartesi, 12:40

[Haber görseli]Merkez Yıldırım İlçesi'nde genellikle Romanların yaşadığı Hacıvat ve Vakıf mahallelerinde 3 gün önce sahipleri tarafından otlatılmak üzere evlerinin yakınındaki araziye bırakılan 5 at, kimliği belirsiz kişi veya kişilerce çalındı. İhbar üzerine Yıldırım İlçe Emniyet Müdürlüğü, hırsızları bulabilmek için harekete geçti. Dün atların çalındığı bölgede devriye gezen polis ekipleri bu bölgede bulunan bir barakanın önünde kan izlerini görünce yaptıkları araştırmada çalınan atların kesilerek derilerinin yüzülmüş olduklarını tespit etti.

Kesilen atların bir bölümünün kuşbaşı ve kıyma olarak hazırlandığı belirlendi. Etleri paketlerken yakalanarak gözaltına alınan Ali V. (40), ifadesinde etlerin bir bölümünü daha önceden anlaşmalı olduğu Bursa'nın lüks semtlerinde, lokanta, dürüm satan işyerleri ile bir kasaba kilosunu 5 liradan sattıklarını söyledi. Zanlı, etlerin kalan bölümünü ise Merkez Yıldırım ilçesinde bir soğuk hava deposunda sakladığını açıkladı. Bunun üzerine Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bu depoya gece baskın yaptı. Ruhsatı olmayan depoda ele geçirilen 150 kilo et yediemin olarak işyeri sahibine teslim edilirken, alınan numuneler ise incelenmek üzere laboratuvara gönderildi. Yetkililer etlerin at eti olması halinde depo sahibine ruhsatsız depo işlettiği için 2 bin lira, kaçak et sattığı içinde 16 bin TL para cezası kesileceğini açıkladı. Bursa'da, vatandaşları endişelendiren olayla ilgili soruşturmaya başlandı.

A+ A-