İlahiyatçı yazar Hayrettin Karaman: Yönetmen abdest aldı, filmini izletti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yakınlığı ile bilinen ilahiyatçı Prof. Hayrettin Karaman, İranlı yönetmen Mecîd Mecîdî'nin çektiği, İslam dünyasında tartışılan Hz. Muhammed'in doğumundan 12 yaşına kadar geçen hayatını konu edinen “Hz. Muhammed” filmini izlediğini açıkladı.
Bunlarla da ilgilenebilirsiniz
Yayınlanma tarihi: 30 Temmuz 2015 Perşembe, 17:31
<video:334577>

İranlı yönetmen Mecîdî'nin, kendisine de filmi izletip, görüşlerini almak istediğini söyleyen Karaman, Yeni Şafak'taki yazısında, filmi beğendiğini ifade ederek, dikkat çeken şu notu paylaştı:

"Filmi izlemeye başlamadan önce Mecîdî'nin abdest aldığını, ayrılmadan önce de –yolda vakti geçmesin diye– namaz kılmayı teklif ettiğini önemli bir not olarak kaydediyorum."

Tartışma konusu olan film

Hz. Muhammed’in hayatını anlatan film İranlı yönetmen Mecid Mecidi tarafından çekildi. Ancak filmde genç bir oyuncunun peygamberin çocukluk ve gençlik dönemlerini başı örtülü şekilde canlandırması İslam dünyasında tepkilere neden oldu.

Film, 30 milyon dolarla İran sinemasının en yüksek bütçeli filmi olma özelliğini kazandı. Mısır el Ezher İslam Merkezi ise Allah Resulünün kutsallığını ve yüceliğini zedeleyeceği gerekçesiyle İran’a filmi yasaklama çağrısında bulundu. Yönetmen Mecid Mecidi ise amacının tüm dünyaya İslam’ın ve Peygamberinin doğru imajını göstermek olduğunu söyledi.

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Hayrettin Karaman