Hakkari'de evlere özerklik baskını

HAKKARİ'de aralarında HDP, DBP'lilerin de bulunduğu 'Demokratik Kent Meclisi' tarafından yapılan 'Öz yönetim' açıklaması ardından Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, sabaha karşı bir çok adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi.
DHA
Yayınlanma tarihi: 17 Ağustos 2015 Pazartesi, 12:00

Hakkari'de 3 gün önce HDP ve DBP'nin de içeresinde yer aldığı Hakkari Demokratik Kent Meclisi tarafından yapılan 'Öz Yönetim ' açıklaması ardından Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında, Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri ile Özel Harekat polisleri sabaha karşı HDP ve DBP'lilerin bulunduğu adreslere eş zamanlı operasyon yapıldı.

Operasyonlarda 2 kişi gözaltına alındı. Hakkari Belediye Eş Başkanı Dilek Hatipoğlu'nun avukatı Erol Çallı, Hatipoğlu'nun Dağgöl Mahallesi'ndeki Çallı apartmanının 5'inci katındaki evine de polislerin operasyon yaptıklarını belirtti. Çelik kapının kırılarak içeri girildiğini, Hatipoğlu'nun bu sırada evde olmadığını anlatan Avukat Çallı, polisin halkın yüzde 70 oyunu alarak seçilen bir Belediye Başkanı evinin kapısını kırarak içeri girmelerinin hukuki olmadığını belirterek şöyle konuştu:

"Bugün sabaha karşı saat 04.30 sıralarında Hakari Belediye Eş Başkanı Dilek hanımın evine gelen Terörle Mücadele ekipleri, gereksiz yere yasada öngörülmedeği şekilde kapıyı kırarak içeri girmişlerdir. Görüntülerde de anlaşılacağı üzere kapıya zarar verilmiştir. Eş Başkanımız Hakkari'de yüzrde 70'e yakın halkın oylarını alarak seçilmiş bir yöneticimizdir. Kendisine yönelik bu keyfi uygulama kabul edilemez. Hukuki değildir. Kendisi Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı'na çağrılarak ifadesine başvurulabilir. Keyfi uygulamaya savcılık nezdinde şikayet konusu edeceğiz."

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ