Suruç katliamında MOBESE kameraları kapatıldı

Suruç raporundan tüyler ürperten başlıklar ortaya çıktı.

16 Aralık 2015 Çarşamba, 22:15

Suruç’ta 20 Temmuz günü katledilen 33 yurttaşın aileleri tarafından CHP ve HDP gruplarına sunulan raporda tüyler ürperten iddialara yer verildi. Patlamadan önce, kültür merkezi önünden geçen motosikletli bir kişinin yavaşlayarak başıyla grubu işaret ettiği, patlamanın ardından bu kişinin halk tarafından yakalanarak polise teslim edildiği belirtildi.

Raporda, polisin şüpheliyi kültür merkezine götürdükten sonra kıyafetlerini değiştirip tıraş ettiği ardından salıverdiği ifade edildi. Raporda ayrıca katledilenlerin Kobani’ye götürdükleri yardım paralarının Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğuna dikkat çekildi. Kültür merkezinin bulunduğu caddede normalde sürekli bulundurulan TOMA’nın olay günü olmadığına işaret edilen raporda, kültür merkezini gören caddedeki MOBESE kamerasının o gün çalışmadığının altı çizildi.

Raporda, ayrıca “Otogarın tamamını gören kameraların polis olduklarını düşündükleri kişiler tarafından olaydan 3 gün önce kapatıldığı ve kapatma gerekçesinin otogar görevlilerince de bilinmediği bilgisini almışlardır” denildi.