Kapat
A+ A-

Avukata silahlı saldırıya tepki

Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun, Mustafakemalpaşa İlçesi’nde avukat Seyfi Budak’ın icra takibi yaptığı borçlu tarafından pompalı tüfekle saldırıya uğramasını kınadı. Altun, adli kontrol şartıyla serbest bırakılan saldırganın tutuklanması gerektiğini söyledi.
DHA
Yayınlanma tarihi: 13 Ağustos 2017 Pazar, 13:26

[Haber görseli]

Mustafakemalpaşa İlçesi’nde avukat Seyfi Budak, geçen cuma günü icra takibi yaptığı borçlunun silahlı saldırısına uğradı. Avukat Seyfi Budak pompalı tüfekle yapılan saldırıdan yara almadan kurtulurken, gözaltına alınan saldırgan, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun, yaptığı yazılı açıklama ile saldırıya tepki gösterdi. Kamu görevi yapan avukatlara yönelik sözlü, fiili ve silahlı saldırıların, ne yazık ki kaygı verici boyutlara ulaştığını eden  Altun şöyle devam etti:

"Daha 4 Temmuz günü alçakça katledilen meslektaşımız Özgür Aksoy'un kanı kurumamış, acısı dinmemişken yine pompalı tüfekle bu defa başka bir meslektaşımıza saldırıda bulunulması kaygılarımızın yersiz olmadığını ve durumun ciddiyetini bir kez daha göstermiştir. Yargının vazgeçilmez unsurlarından biri olan avukatlara sıkılan kurşunlar, yargıya sıkılmış demektir. Unutulmamalıdır ki avukatlar, müdafi olarak katıldıkları davalara ve işleme koydukları icra takiplerine konu olan uyuşmazlıkların tarafı değildir. Avukatlara, baktıkları dosyalarla özdeşleştirilerek yapılan sözlü, fili ve silahlı saldırılar asla kabul edilemez."

Meslektaşlarının görevi başında uğradığı bu saldırının avukatlık mesleğine yapıldığını ifade eden Altun, "Yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyor, bu tür saldırıların avukatlık mesleğini yürütmemize engel olmayacağını, savunmanın susmayacağını bir kez daha yüksek sesle dillendiriyoruz" dedi.
Altun, silahlı saldırıda bulunan ve aynı gün adli kontrol şartı ile serbest bırakılan saldırganın tutuklanmasını, azmettiricilerinin de adalet önüne çıkarılmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler