ABD'den DSG'ye 60 TIR dolusu ağır silah sevkiyatı

ABD, Rakka operasyonu kapsamında YPG'nin de içerisinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) zırhlı Hummer araçlar ile ağır silahlar gönderdi
Yayınlanma tarihi: 21 Ağustos 2017 Pazartesi, 15:03

[Haber görseli]Sputnik'ten Hikmet Durgun'Un haberine göre, bir DSG yetkilisi, ABD'nin kendilerine savaşçı takviyesi için Toyota pikapları da gönderdiğini söyledi. Aynı kaynaklardan edinilen bilgilere göre ABD, DSG'ye ağır silah ve zırhlı araçlar göndermeye de devam ediyor.

Konuyla ilgili Sputnik'e açıklamada bulunan DSG'den bir yetkili, ABD'nin kendilerine gönderdikleri silah ve zırhlı araçların dün ulaştığını belirtti:

"ABD, Rakka operasyonu nedeniyle bize zırhlı Hummer araçlar ile ağır silahlar gönderdi. Gönderilen silahlar içerisinde roketler, otomatik makineli tüfekler, dürbünler ve havan topları var. Silahlar ve zırhlı Hummer araçlar Kürdistan bölgesinden (Kuzey Irak) karayoluyla Semelka Sınır Kapısı'ndan Rojava'ya sokuldu. Oradan da tırlarla Rakka yakınlarına bırakıldı. Silahlar ve zırhlı araçlar 60 tırla geldi. ABD son dönemlerde bize sürekli ağır silahlar ve zırhlı araçlar gönderiyor. Savaşçı takviyesinde kullanılmak amacıyla bize bu sefer Toyota pikaplar da geldi."

Ankara'nın karşı çıkmasına rağmen şimdiye kadar 1300 TIR'la silah gönderildi

ABD, şimdiye kadar DSG'ye 1300 TIR'la ağır silah ve zırhlı araç gönderdi. Ankara ise, Türkiye'nin PKK'nın Suriye kolu olarak gördüğü YPG'ye silah verilmesine sert bir şekilde karşı çıkıyor.

A+ A-