Kayyımdan bir icraat daha... Mehmed Uzun Parkı'nın tabelası indirildi

Diyarbakır'ın Yenişehir Belediyesi'ne AKP tarafından atanan kayyım, ölümünün 10’uncu yılında Mehmed Uzun’un isminin verildiği parkın tabelasını indirdi. Üzerinde Mehmed Uzun’un ismi, “Hilbe Agrî” marşının bir dörtlüğü ve Kürtçe harflerinin bulunduğu kitap anıtı da kaldırıldı.

cumhuriyet.com.tr
02 Ekim 2017 Pazartesi, 22:35

Diyarbakır’ın Yenişehir Belediyesi’ne atanan kayyım, “Ben yasaklı bir dilin yazarıyım” diyen Mehmed Uzun’un ölümünden sonra isminin verildiği parkın tabelasını indirdi, Mehmed Uzun’un ismi, “Hilbe Agrî” marşının bir dörtlüğü ve Kürtçe harflerinin bulunduğu parkın içindeki kitap anıtı da kaldırıldı.

Duruma tepki gösteren yazar İrfan Babaoğlu, “Son bir yıldır gerek belediyelere atanan kayyımlar tarafından, gerekse de mülki idari amirleri tarafından Kürt kültürel varlıklarına, sembollerine, dil ve edebiyatçı kişiliklere yönelik saldırı, yasaklama, yıkma, bozma, adlarını değiştirme gibi tahammülsüzlük içinde olduklarını okuyoruz. Bugün bu saldırı; Kürt dilini sürgünde, büyük acılar içinde modern bir kimliğe kavuşturan Mehmed Uzun’a kadar uzandığını görüyoruz. Bir halkın kültür ve edebiyatına saldırmak, ona yönelik en büyük hakaret ve saldırı olduğunun bilincindeyiz. Feqiyê Teyran Parkı’na, Mem û Zîn şaheserinin yaratıcısı Ahmed-i Hani’nin büstüne saldıranlar ve daha kamuoyuna yansımış ve yansımamış yüzlerce Kürt ve kadim Mezopotamya kültürel değerlerine saldıranlar, ne amaçla bu saldırılarını gerçekleştirdilerse, Mehmed Uzun’un adına saldırmaları da bu amaçtan farklı değildir. Üzgünüz” dedi. Babaoğlu, Mehmed Uzun’un 10. ölüm yıldönümü olan 11 Ekim’de Mehmed Uzun için anma yapmaya hazırlandıklarını söyledi.

KAYYIMLARIN YAPTIKLARI

* Diyarbakır’da Roboski anıtı kaldırıldı.

* Eski DEP milletvekili Orhan Doğan’ın Cizre’deki büstü yıkıldı.

* Diyarbakır’da Lamassus heykeli ve Mervari kabartmaları kaldırıldı.

* 12 yaşında 13 kurşunla öldürülen Uğur Kaymaz’ın Kızıltepe’de bulunan heykeli kaldırıldı.

* Öldürülen Diyarbakır Barosu BaşkanıTahir Elçi’nin adının verildiği parkın adına değiştirildi.

* Ahmedi Hani’nin Doğubayazıt’taki büstü yıkıldı

* Lice’de Ceylan Önkol ve Medeni Yıldırım’ın adının verildiği parkların ismi değiştirildi.

* Mersin Akdeniz Belediyesi’ne atanan kayyım, Özgür Çocuk Parkı’ndan, üzerinde katledilen çocukların isimlerinin bulunduğu panoyu kaldırttı.