Kapat
A+ A-

Ay ve Mars'ta insan yerleşimi için ideal alanlar bulundu

Avrupa Astronomi Topluluğu (EAS), İtalya'daki Padova ve Bologna Üniversitesi'nden bilim insanlarının, Ay ve Mars'ta insanların yerleşmesi için ideal alanlar bulduğunu duyurdu.
Yayınlanma tarihi: 27 Eylül 2017 Çarşamba, 18:44Sputnik'tin EAS'ın intrenet sitesine dayandırdığı haberine göre, Mars ve Dünya'nın uydusu Ay'ın coğrafyasını inceleyen bilim insanları Ay ve Mars'taki devasa 'lav tüneli mağaralarının' insan yerleşimi için ideal alanlar olduğu sonucuna vardı.

Lav tünelleri lavların kararsızca soğumaları sırasında oluşuyor. Lavların üst yüzeyi daha hızlı soğuyup sertleşirken katı bir kabuk oluşturuyor. İçerisindeki sıvı lav da zamanla kaybolduğunda bir tünel oluşuyor.


Bilim insanları bu lav tünellerinin gelecekte Ay ve Mars'ta koloni kuracak insanları kozmik radyasyon ve küçük meteor yağmurlarından koruyabileceğini düşünüyor. İtalyan araştırmacılar Dünya, Mars ve Ay'daki lav tünellerini yüksek çözünürlüklü fotoğraflarla karşılaştırdı.
İspanya'nın Kanarya Adaları, Kenya'daki Leviathan Mağarası ve Hawaii'deki Kazumura mağarasında da lav tünelleri bulunuyor.

Cumhuriyet İMECESİ