Ayayorgi tehlike altında

Dünyanın en güzel koylarından olan İzmir'in Çeşme ilçesindeki Ayayorgi koyu yok oluyor. Ayayorgi’de Hazine arazileri iş makinaları ile tamamen tahrip edilerek molozlar denize döküldü. Doğal arkeolojik ve doğal olan 20 dönüme yakın arazideki tüm yüzey tıraşlanarak ağaçlar kesildi zeytin ağaçları tahrip edildi.

Yayınlanma: 08.02.2024 - 12:29
Ayayorgi tehlike altında
Abone Ol google-news

İzmir’de doğal güzellikleriyle dikkat çeken Çeşme Ayayorgi koyu iş makineleriyle tahrip ediliyor. Çeşme Çevre Platformu Sözcüsü Ahmet Güler, özel işletme yapımı çalışmaları kapsamında Ayayorgi’nin ciddi tahribat altında olduğunu açıkladı. Güler, Ayayorgi’de halka ait hazine arazilerinin iş makineleriyle tamamen tahrip edilerek molozların denize döküldüğünü belirtti. 

DENİZİN İÇİNE İŞ MAKİNELERİ GİRDİ

Güler sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda “Arkeolojik ve doğal alan olan 20 dönüme yakın arazideki tüm yüzey tıraşlanarak ağaçlar kesildi zeytin ağaçları tahrip edildi. İş makinaları denizin içine girerek denizin içine moloz döktü ve burada bir yol açtı. Kıyı kenar kanuna göre dokunulması yasak olan alanda beach kulüp yapılması için inanılmaz bir inşaat faaliyeti sürüyor” dedi. 

DENİZE ULAŞIM TAMAMEN ENGELLENDİ

Güler, inşaatı yapanların hazine arazisini kiraladıklarının iddia edildiğini ama tahribatı yapabilecek herhangi bir resmi izin veya belge mevcut olmadığını söyledi. Güler açıklamasına şöyle devam etti: “Bu tahribat deniz kıyısından yukarıdaki bölgede de sürüyor burada kendilerine ait olan arsalar da inşaat yasağı mevcut olmasına rağmen belediyenin verdiği günübirlik kamp alanı izniyle Doğa tahribatı son gaz devam ediyor. Yapılan tahribat bölge sakinlerince tüm resmi makamlara bildirilmesine rağmen hiç kimse müdahale etmiyor ve şu anda aya Yorgi’in binlerce yıllık yapısı tamamen tahrip ediliyor. İnşaatçılar Bu bölgeye dikenli teller çevrilerek halkın da denize ulaşması tamamen engellenmiş durumda. Bölge sakinleri ve çevreciler bu tahribata karşı çıkacaklarını ilan ederek tüm makamlara şikayet edeceğiz, gerekirse çok büyük eylemler koyarak Türkiye kamuoyunun dikkatini buraya çekeceğiz dediler. Belediye ve diğer resmi makamları müdahalede bulunmaya çağırdılar.”


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler