Son anda kurtarıldılar

19 Temmuz 2014 Cumartesi, 13:41
Son anda kurtarıldılar
Suyun olmadığı, insanın yaşamadığı İstanbul'un adalarından Sivriada'da çok sayıda kedinin açlık ve susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya kalması hayvanseverleri harekete geçirdi. Dün Sivriada'ya giden bir grup hayvansever, İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin de desteğiyle 3'ü yavru olmak üzere 9 kediyi kurtardı.
Son anda kurtarıldılar
Sivriada'ya nasıl getirildikleri belli olmayan kedilerin yaşam mücadelesi, 'Tepeli karabatak' türü deniz kuşlarının kuluçka dönemlerini gözlemlemek için adaya giden Doğa Derneği üyesi kuş gözlemcileri tarafından fark edilmesiyle ortaya çıktı.
Son anda kurtarıldılar
Kuş gözlemcileri, adada karşılaştıkları manzarayı Hayvan Hakları Federasyonu(HAYTAP) yetkililerine aktardılar. HAYTAP temsilcileri ile bir grup hayvansever, Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü'nde görevli bir veteriner hekimin de aralarında olduğu yakalama-kurtarma ekipleri ile birlikte İBB tarafından tahsis edilen bir tekne ile Sivriada'ya hareket etti.
Son anda kurtarıldılar
Teknenin iskeleye yanaşmasıyla, 'miyavlayarak' ortaya çıkan kedilere ilk olarak su ve yiyecek verildi. Toplanan kedilere, sakinleştirici iğne yapılarak özel kutulara yerleştirildi. Sivriada'dan alınan toplam 9 kedi, Tuzla Tepeören Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'ne götürüldü. 3 kedi ise hayvanseverler ile ekiplerinin tüm çabalarına rağmen bir türlü yakalanamadı.
Son anda kurtarıldılar
Öte yandan hayvanseverler kedilerin adaya bırakılmasına tepki gösterdi. HAYTAP temsilcisi Ege Sakin, adada içecek su bulamayan kedilerin ölüm riskiyle karşı karşıya kaldıklarına dikkat çekti.

En Çok Okunan Haberler