62 yaşındaki emekli öğretmene Erdoğan'a hakaretten hapis cezası

Erdoğan'a sosyal medyada hakaret ettiği iddiasıyla 62 yaşındaki emekli öğretmene 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası verildi.

07 Temmuz 2015 Salı, 13:20
Abone Ol google-news


Erdoğan’a Başbakanlık döneminde hakaret ettiği gerekçesiyle 2 yıl 4 aya kadar hapis cezasıyla yargılanan 62 yaşındaki emekli öğretmen, 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezasına çarptırıldı. Emekli öğretmen hakkında daha önce verilmiş 3 aydan fazla hürriyeti bağlayıcı cezası bulunmadığını kaydeden mahkeme cezayı erteledi.

DHA'nın haberine göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede 2013 yılının Mayıs ayında Facebook hesabından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Başbakanlık döneminde birden fazla kez paylaşımlarda bulunarak hakaret ettiği iddia edilen 62 yaşındaki emekli öğretmene 1 yıl 2 aydan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

'BAŞBAKAN'I SEVERİM'

Hakim karşısında ifade veren emekli öğretmen S.T. konuya ilişkin karakola çağrıldığını belirterek, "Ben ufak tefek eleştiriler yapmaktaydım, bu yazıları ben yazmadım. Bahsi geçen Facebook sayfasını ben kullanıyorum ama uzun zamandır kullanmıyordum. Sayfama kim, nasıl yazdı bilmiyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum. Başbakan'ı da severim. Eleştiri yaparım ancak kötü laflar bana ait değildir" dedi.

1 YIL 2 AY 17 GÜN...

Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi davaya ilişkin gerekçeli kararında sanığın yargılama aşamasında suçlamayı kabul etmediğini belirterek, "Açılmış olan Facebook hesabından sanığın resmi yerleşim yeri gibi bilgilerin mevcudiyeti ve hazırlık aşamasında Facebook hesabının kendisine ait olduğu, suça konu yazıları bir anlık sinirle yazdığı yönünde açık beyanları vardır. Yargılama aşamasında vermiş olduğu suçtan kurtulmaya yönelik olduğu değerlendirilen ve mahkememizce samimi bulunmayan beyanlarına itibar edilmemiştir" dedi.

S.T. "Başbakan'a Hakaret" suçundan 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezasına çarptırıldı. S.T. hakkında daha önce verilmiş 3 aydan fazla hürriyeti bağlayıcı cezası bulunmadığını kaydeden mahkeme cezayı erteledi.