ABD Genelkurmay Başkanı Ankara'da

Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna yeni oturan Orgeneral Işık Koşaner'in ilk yabancı konuğu ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Michael Mullen oldu.

03 Eylül 2010 Cuma, 08:13
Abone Ol google-news

Türkiye’ye bugün gelecek olan Mullen, Koşaner’le görüşmeye başladı. Görüşme basına kapalı gerçekleşti. Mullen’in, Türkiye’den bazı taleplerde bulunması bekleniyor.

Irak'tan çekilmek için takvimin hızlandığı bir dönemde, Washington yönetiminin siyasi düzeyde Ankara'ya ilettiği taleplerini yineleyecek. Hem askeri hem sivil düzeyde...

Hem nezaket ziyareti yapmış olacak, hem de ABD'nin Irak'tan çekilme stratejisini masaya koyacak. ABD Genelkurmay Başkanı, Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile de görüşecek.

ABD'nin Irak'tan çekilirken Türkiye'den de talepleri olduğunu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu zaten söylemişti. Konu en son Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun ABD ziyaretinde de ele alınmıştı. İşte Mullen, ABD'nin alternatifli talepleri için Ankara'dan destek isteyecek.

O talepler arasında, az sayıdaki askerinin eve dönüşü için güney güzergahının yanısıra, Türkiye'nin de kullanılması var. Türkiye'nin Irak'tan kalkan ABD askeri uçaklarına hava sahasını açması da var. Irak harekatı boyunca kullanılan, ağır silah ve mühimmat ile teknik cihaz ve ekipmanların dönüşü için alternatifler de masada olacak. Görüşmelerin daha çok bu çerçevede ele alınması bekleniyor.

Irak'taki muharip güçlerini çeken ABD için artık kritik başlık Afganistan. ABD Genelkurmay Başkanı'nın Ankara ziyaretinde bir diğer destek isteyeceği konu, Kabil Bölge Komutanlığı... Komutanlığı bir süredir Türkiye yürütüyor. ABD ve NATO Türkiye'nin görev süresinin bir yıl daha uzatılmasını istiyor. Türkiye buna hem sıcak bakıyor hem de konuyu değerlendiriyor.

Mullen'ın ziyaretinin gündeminde, Washington-Ankara hattının en kritik başlığı terörle mücadele de olacak. PKK'ye karşı anlık istihbarat paylaşımı konusundaki gelişmeler ele alınacak. Irak Türkiye ve Amerika arasında kurulan 3'lü mekanizmanın PKK'ye karşı oluşturduğu eylem planında alınan yol ve yapılması gerekenler de masada olacak.

ÜNAL: İSTİŞARELER OLUMLU