Adalet Bakanı Gül'den 'e-duruşma' açıklaması

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'den "Yeni adli yıl, test süreci başarıyla devam eden e-duruşmanın pilot olarak uygulanıp yaygınlaştırılacağı bir dönem de olacaktır" açıklaması geldi.

31 Ağustos 2020 Pazartesi, 11:37
Adalet Bakanı Gül'den 'e-duruşma' açıklaması
Abone Ol google-news

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 1 Eylül'de başlayacak 2020-2021 adli yıl öncesi bir mesaj yayımladı. 

Yeni adli yılın, hak ve hürriyetlerin teminatı olan hukuk devleti ilkesini daha da güçlendirme yılı olacağı temennisinde bulunan Gül "Reform belgemizde öngörülen hedeflerimizi adım adım hayata geçirme gayreti içindeyiz. Yargı reformu birinci paketinde düzenlenen seri muhakeme ve basit yargılama usullerinin yargısal işleyişteki yerini tam manasıyla bu dönemde yer alacağına inanıyoruz. Adliye teşkilatımızın insan kaynağını nitelik ve nicelik yönünden her geçen gün geliştiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Gül, yeni adli yılda yeni infaz hakimliği uygulamasını hayata geçirileceğini, Cumhuriyet savcılarının asliye ceza duruşmalarına katılmalarının yeniden sağlanacağını belirtti. Gül ayrıca yeni dönemin e-duruşmanın pilot olarak uygulanıp yaygınlaştırılacağı bir dönem de olacağını belirtti.Bakan Gül,

"Adliyenin kapısı adalete açılan kapıdır. Bu kapıdan herkes memnuniyetle ayrılmalıdır. Adalet beklentisi karşılanmış, adalet ihtiyacı tatmin edilmiş bir toplum, hukukun üstünlüğünün de güvencesi ve bekçisi olacaktır. Bu vesile ile, reform irademizi sahiplenen, yenilik adımlarımızı yargısal işleyişin birer parçası haline getiren bütün uygulamacılarımıza ayrıca teşekkür ediyorum. Şehit Savcımız Mehmet Selim Kiraz başta olmak üzere görevi başında şehit düşen yargı mensuplarımızı ve adalet teşkilatı çalışanlarımızı rahmetle anıyorum. Bu düşüncelerle, önümüzdeki dönemde de hukukun üstünlüğüne tavizsiz bir bağlılıkla ülkemizin her köşesinde milletimize adalet dağıtacak, hiçbir etki altında kalmadan bağımsızlık ve tarafsızlık vasıflarına özenle sahip çıkacak yargı mensuplarımızın, avukatlarımızın ve tüm personelimizin yeni adli yılını kutluyorum" dedi.