Aileler adalet bekliyor: 'Arkamızda Trump yok'

Tutuklu avukat Aytaç Ünsal’ın annesi Nermin Ünsal, tahliye kararına müdahale edildiğini belirterek “SEGBİS ile gizli tanık dinlenirken biz yanındaki suflörün sesini duyduk. Mahkeme başkanı, tanığı yönlendirdi” dedi.

11 Kasım 2019 Pazartesi, 23:19
Aileler adalet bekliyor: 'Arkamızda Trump yok'
Abone Ol google-news

İstanbul’da, terör örgütü üyesi olmak iddiasıyla yargılandıkları davada mahkûm edilen Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi avukatların aileleri, Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi’ne, “başvurularını bir an önce görüşmeleri” talebinde bulundu. Tutuklu avukat Aytaç Ünsal’ın annesi Nermin Ünsal, “20 yılı ceza mahkemelerinde olmak üzere 32 yıl hâkimlik yaptım. Böyle hukuksuzluk görmedim. Adil yargılanma istiyoruz” dedi. Ayşegül Çağatay’ın annesi Müzeyyen Çağatay da “Arkamızda ne Trump, ne Merkel var. Bir papaz kadar olamadık” diye konuştu.

Aytaç Ünsal’ın annesi Nermin, babası Nihat Ünsal, Aycan Çiçek’in annesi Saniye Çiçek, Ayşegül Çağatay’ın annesi Müzeyyen Çağatay, Engin Yıldırım’ın eşi Meral, babası Sebahattin Gökoğlu, tutuksuz avukat Didem Baydar Ünsal’ın annesi Gülay Baydar ve babası Adem Baydar gazetemizin Ankara Bürosu’nu ziyaret ederek, çocuklarının cezalandırıldığı davadaki hukuka aykırı buldukları noktaları anlattı. Nermin Ünsal, “mahkûmiyet kararlarının hukuka aykırı deliller üzerinden verildiğini” anlatırken, 47 klasörlük davanın 3. duruşmada sonuçlandırılmasını eleştirdi. 

SUFLÖRÜN SESİ DUYULDU

Ünsal, “İlk duruşmada heyet, avukatların tahliyesine karar verdi. Ancak davaya yapılan müdahale sonucunda yeniden yakalama kararı çıkarıldı. Daha sonra heyetin tümü görevden alındı. Yerine atanan heyet, delil olarak öne sürülen SD kartla ilgili bilirkişi incelemesi yaptırmadı. 200 kişinin tutuklanmasına neden olan gizli tanık B.E’nin ifadeleri hukuka aykırı delil olarak kullanıldı. SEGBİS ile gizli tanık dinlenirken biz yanındaki suflörün sesini duyduk. Mahkeme başkanı, tanığa sürekli müdahale etti, yönlendirdi. Eski ifadesini okuyarak, ifadelerini dikte ettirdi. Kovuşturmanın genişletilmesi talepleri reddedildi. Polisin ve savcının topladığı deliller yeterli denildi. Karar açıklanırken heyet herkesi dışarı çıkardı. Esas hakkındaki savunmaları alınmadı, son sözleri sorulmadı. Bütün hukuk kuralları aşılarak, tarafsız ve bağımsız olmadıklarını ilan ederek, her şeyi yok sayarak cezalandırma kararı alındı. Hiçbir talebimiz kabul edilmedi. Jet hızıyla cezalandırıldılar. Ben 32 yıllık hâkimlik yaptım. Ben böyle hukuka aykırı bir yargılama görmedim. Bu zamana kadar bildiğim tüm hukuk kuralları yok sayıldı. Hukukun üstünlüğü yok, üstünlerin hukuku var. Oysa biz bu davada sadece adil bir yargılanma istiyoruz.” 

‘PAPAZ KADAR OLAMADIK’

Eski asker olan Adem Baydar da “Ben 31 sene üniforma giydim bu ülkede. Bunun için miydi? Böyle bir ülkede yaşamak istemiyorum. İlkokul müsameresi daha inandırıcıdır” ifadesini kullandı. Meral Gökoğlu ise “Burada yargılanan onların avukatlık pratiğidir” derken, Müzeyyen Çağatay, “Bizim kimsemiz yok. Ne arkamızda Trump, ne Merkel var. Bir papaz kadar olamadık” ifadelerini kullandı.