Andıç için Akın Öztürk "haberim yok" demişti... Belge ortaya çıktı

Tuncay Özkan'ın savcılığa teslim ettiği flash bellek ile ilgili 2009 yılına ait "andıç" belgesi ortaya çıktı. Belgede Akın Öztürk'ün imzası da var

31 Temmuz 2017 Pazartesi, 08:57
Abone Ol google-news

FETÖ'nün Hava Kuvvetleri',ndeki subayları fişlediği 2009 yılındaki andıç ile ilgili çok tartışılan belge ortaya çıktı. CHP Lİderi Kemal Kılıçdaroğlu'nun hatırlattığı ve CHP'li vekil Tuncay Özkan'ın savcılığa teslim ettiği flash bellekle ilgili 15 Temmuz darbe girişiminin 1 numarası olmakla suçlanan Akın Öztürk "benim dönemimden önce" demişti... O andıç'ın belgesi ortaya çıktı. Belgede dönemin Hava Kuvvetleri İstihbarat Daire Başkanı Tümgeneral Akın Öztürk'ün imzası var.

 CHP Milletvekili Tuncay Özkan'ın, tanık olarak ifadesine başvurulmak üzere İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na çağrılması, Özkan'ın Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile ilgili fişlemeleri içeren flaş belleği teslim etmesiyle, bir dönem dosyaların nasıl kapatıldığını ortaya çıkardı.

Sözcü gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk’ün ulaştığı raporda 15 Temmuz darbe girişiminin kritik isimlerinden Akın Öztürk’ün imzasının yer alması dikkat çekti. Belgede "benim dönemimden önce, imzam yok" diyen Akın Öztürk adına Hava Kuvvetleri İstihbarat Daire Başkanı olarak imza bölümü var.

İşte o belge;

 

 O dönem televizyon sahibi de olan gazeteci-yazar Tuncay Özkan'dan önce flaş bellek, Genelkurmay Güvenlik Dairesi Başkanlığı tarafından “bilgi notu” ekinde bir adet DVD incelenmek üzere Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi. Bu DVD'nin, İzmir'de bir belediye otobüsünde bulunduğu, 11 Aralık 2006'da Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na, oradan da 16 Şubat 2007'de Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na gönderildiği anlaşıldı. Tuncay Özkan'a bir hakem tarafından verilen flaş belleğin ise 5 Ocak 2007'de dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ'a teslim edildiği belirlendi. Flaş bellekteki bilgilerin Başbuğ tarafından Genelkurmay Başkanlığı'na, oradan da Hava Kuvvetlerine Komutanlığı'na ulaştığı tespit edildi.

Andıç'ın incelenmesi için "Güneş Çalışma Grubu" oluşturuldu

 DVD'nin incelenmesi için Hava Kuvvetleri'nde, aralarında personel, istihbarat, savcının da bulunduğu “Güneş” adında “çalışma grubu” oluşturuldu. Fetullah Gülen grubu mensubu olduğu iddia edilen personelle ilgili İstihbarata Karşı Koyma birimi tarafından gerekli takipler yapıldığı bilgisi, soruşturma heyetine aktarıldı.

'Bilgiler gerçek değil' denilerek dosya kapatıldı

Takipler sonucu olumsuz bir hususa rastlanmadığı kaydedildi. “Güneş Çalışma Grubu” iddiaların gerçek olmadığını gerekçe gösterip dosyanın kapatılmasını öngördü. Raporda, bu tür belgelerin TSK'nın itibarını zedelemek, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve TSK'dan intikam almak amacıyla hazırlandığı belirtildi. Soruşturmanın üstünün kapatıldığını düşünen bazı kişilerin, o dönem Tuncay Özkan'a flaş belleği teslim ettikleri değerlendirildi.

Dosya 2. kez reddedildi

Özkan'ın, kriptolu dosyaları açması mümkün olmadı. Bu flaş belleği Kara Kuvvetleri Komutanı Başbuğ'a teslim etti. Başbuğ'un Genelkurmay'a, Genelkurmay'ın ise Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na gönderdiği flaş belleğin, daha önce komutanlığa ulaştırılan DVD'deki bilgilerle aynı olduğu gerekçe gösterilip yeniden araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulmadı. Bu konuda düzenlenen “Andıç” İstihbarata Karşı Koyma Şube Müdürü Yarbay Emin Mert tarafından imzalanıp üst makama 3 Şubat 2009'da arz ve teklif edildi. Dönemin İstihbarat Plan Yönetim Daire Başkanı Tuğgeneral Erdoğan Arslantaş, İstihbarat Başkanı Tümgeneral Akın Öztürk, Kurmay Başkanı Korgeneral Korcan Pulatsü'nün parafından da aynı gün geçti. Andıç, dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu tarafından 4 Şubat 2009'da imzalandı. Rapor 9 Şubat 2009'da Genelkurmay Başkanlığı'na gönderildi.

 Akın Öztürk, "Güneş Çalışma Grubu'nu bilmiyorum" demişti 

Akın Öztürk, olaya ilişkin “Güneş Çalışma Grubu'nu biliyorum. Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde istihbarat ve personel birimlerinde çalışanlardan oluşturulan bir gruptu. Ben atandığımda bu dosya sonuçlanmıştı. Genelkurmay Başkanlığı'na, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na sorsunlar; Bu çalışma grubunda ismim, imzam var mı? Varsa, beni de dahil etsinler” açıklamasında bulunmuştu.

Yandaş gazeteden itiraf gibi manşet: Tuncay Özkan'ın teslim ettiği flash belleği Adil Öksüz kararttı

 Tuncay Özkan'ın savcılığa teslim ettiği flaş belleği' kimin verdiği ortaya çıktı

İşte Tuncay Özkan'ın savcılığa teslim ettiği flaş belleğin içeriği