Ankara Barosu harekete geçti: Dava açılacak!

Ankara Barosu, bugün Resmi Gazete'de yayımlanan Adli Kolluk Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin iptali için dava açacak.

21 Aralık 2013 Cumartesi, 19:24
Abone Ol google-news

Barodan yapılan yazılı açıklamada, değişikliğin Anayasaya ve Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) temel ilke ve kuralları ile adli kolluk hükümlerine aykırı olduğu savunuldu.

Adli kolluğun soruşturmalara ilişkin görevlerini yaparken idari amirlere bağlı olmamasının, sadece cumhuriyet savcısına bilgi verip, savcının emir ve talimatları doğrultusunda hareket etmesinin kuvvetler ayrılığı ilkesinin gereği olduğu ifade edilen açıklamada, aksi durumun soruşturmaya ve doğrudan yargı erkine yürütmenin müdahalesi anlamına geleceği öne sürüldü.

"Adli kolluk"un 2005 yılında yapılan değişikliklerle 5271 sayılı CMK'nın 164 ila 168. maddeleri arasında düzenlendiği anımsatılan açıklamada, bir suçun ortaya çıkması halinde adli kolluk görevlileri ve sorumlularının 5271 sayılı Kanun'a göre suçun soruşturulmasında tek yetkili olan cumhuriyet savcısının emri altında olduğu aktarıldı.

Kanunun uygulamasını göstermek üzere 1 Haziran 2005'te Adli Kolluk Yönetmeliği'nin çıkarıldığı belirtilen açıklamada, bu Yönetmelikte adli kollukla ilgili usul ve esaslar belirlendiği hatırlatıldı.

Kanuni düzenlemelere göre, soruşturma evresinin başlangıcından itibaren adli görevi bulunmayan üstler tarafından adli kolluk sorumlularına hiçbir şekilde emir ve talimat verilemeyeceği ifade edilen açıklamada, soruşturma başladığında artık adli kolluk sorumlularının savcının emrinde olduğu belirtildi.

Açıklamada, yapılan değişikliğin iptali için Ankara Barosu tarafından dava açılacağı bildirildi.