Artık ateistlerin bir derneği var

Türkiye'nin ilk ateizm derneği "resmi" olarak açıldı.

17 Nisan 2014 Perşembe, 14:07
Abone Ol google-news

Türkiye'nin artık bir ateizm derneği var. Dernek, sosyal medyadaki hesabında “Ve Türkiye Cumhuriyeti'nin 'ilk ve tek' Ateizm Derneği uzun uğraşlarımız sonucu onaylanmış- resmi olarak kurulmuştur. Artık hiçbir ateist ne mahkemede, ne de sokakta yalnız kalmayacak.Kadıköy’deki dernek merkezimize çayımızı içmeye, salyangozumuzu yemeye bekleriz arkadaşlar” açıklamasını yaptı.

Derneğin kurucularından Tolga İnci, Facebook sayfasında derneğin resmi kuruluş belgesini paylaştı.

‘Ateizm Derneği Girişimi’ adıyla çalışma yürütenlerden Tolga İnci ve Ahmet Balyemez’le geçen mart ayında AGOS’tan Özgür Çağlar’a konuşmuştu. İnci ve Balyemez özetle şunları anlatmıştı:

“Bir grup ateist olarak internet üzerinden bir araya geldik. Birinin başı sadece ateist olarak derde girdiği zaman çalabileceği bir fiziki kapı olmalı, hukuki destek verilmeli dedik. Türk Ceza Kanunu’nunda yer alan bazı maddeler nedeniyle Sevan Nişanyan ve Fazıl Say gibi göz önündeki ateistler yakın zamanda bazı davalara muhatap oldu. Türkiye ’de artık neredeyse ‘Ben ateistim’ demek dine hakaret anlamına gelmeye başladı. Başbakan’ın ‘Ateist teröristtir’ tarzında lafları normal karşılanır hale geldi. Ateistler olarak ‘Biz de buradayız!’ dememiz gerekiyor. ‘Artık ne mahkemede, ne sokakta hiçbir ateist kendini yalnız hissetmeyecek’ dedik ve bu şekilde başladık.(…) Ateistlere açılan davalara bakarsak, bu davalar gerçek! (…) Biz herhangi bir ideolojiye bağlı değiliz. Ateizme ideolojik değil, bilimsel yaklaşmak istiyoruz.”