Aylin Nazlıaka: Kış saati uygulaması büyük tehlike

Bağımsız milletvekili Aylin Nazlıaka, yaz-kış saati uygulamasından Suudi Arabistan ile aynı zaman diliminde olmak için vazgeçildiği, bu uygulamanın iktidarın Atatürk devrimleriyle rövanş alma düşüncesinden kaynaklandığı yönünde iddialar ile ilgili soru önergesi verdi.

08 Aralık 2016 Perşembe, 16:25
Abone Ol google-news
Bağımsız milletvekili Aylin Nazlıaka, tartışmalara yol açan yaz-kış saati uygulamasını Meclis’e taşıdı. Yaz-kış saati uygulamasının kaldırılmasının sonuçları ortadadır.
 
Özellikle servisle okula giden yüzbinlerce öğrenci saat 05-06 gibi kalkmakta, gün ağarmadan ağır kış koşullarında yollara düşmektedir. Yaşanan bu olumsuz tablo yaklaşmakta olan büyük tehlikenin de sinyallerini vermektedir”  diyen Nazlıka, “Yaz ve kış saati uygulamasının kaldırılması nedeniyle yüzbinlerce öğrenci gün ağarmadan, ağır kış koşullarında yollara düşmektedir.
 
Bu nedenle meydana gelecek bir kazanın sorumlusu kim olacaktır” diye sordu. Önlem alınıp alınmayacağını soran Nazlıaka, “ büyük bir kazanın meydana gelmesini ve bir felaketin yaşanmasını mı bekleyeceksiniz” dedi ve “Kaç okulumuzda ikili eğitim yapılmaktadır?
 
Bu okullarda öğretim gören çocuklarımızın sayısı nedir”sorularını ekledi. “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşanan olayı da dikkate alarak hiç değilse okullarda fiili olarak yaz ve kış saati uygulamasına geçilemez mi” diyen Nazlıaka, okullarda bu konuyla ilgili referandum yapmayı düşünüp düşünmediklerini de sorularına ekledi.