AYM Raportörü ‘hak ihlali var’ dedi

Dündar ve Gül’ün başvuruları AYM Genel Kurulu’na sevk edildi... Kararı 17 üyeli AYM Genel Kurulu verecek

17 Şubat 2016 Çarşamba, 11:30
Abone Ol google-news

Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü, MİT TIR’ları haberi nedeniyle tutuklanan gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün yaptığı bireysel başvuruları, AYM Genel Kurulu’na sevk etti. Tüm üyelerin katılacağı AYM Genel Kurulu’nun dosyayı 15 gün içinde görüşmesi bekleniyor. Bu arada AYM raportörünün, mahkemeye başvuruya ilişkin hazırladığı raporunda Can Dündar ve Erdem Gül’ün haklarının ihlal edildiğini bildirdiği öğrenildi.

Can Dündar ve Erdem Gül, MİT TIR’larına ilişkin yaptıkları haberler nedeniyle 26 Kasım 2015’te “silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme”, “devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ve askerî casusluk amacıyla temin etme” ve “devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama” suçlarından tutuklandı. Dündar ve Gül’ün avukatları, 3 Aralık 2015’te Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.
 
Dilekçede, tutuklama kararı ile Dündar ve Gül’ün anayasanın 19’uncu ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 5’inci ve 10’uncu maddelerinde yazılı “kişi güvenliği ve özgürlüğü” ile “ifade özgürlüğü”, anayasanın ise 26’ncı ve 28’inci maddelerinde düzenlenen “düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü” ile “basın özgürlüğü” haklarının ihlal edildiğinin altı çizildi.
 
Genel Kurul'a sevk
 
5 üyeli Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü, başvuruyu bu sabah görüştü. Bölüm, dosyayı tüm üyelerin de katılımıyla karar verilmesi amacıyla Genel Kurul’a sevk etti. Cumhuriyet’in ulaştığı AYM kararları, Genel Kurul’un haftaya veya öteki hafta toplanabileeğini belirterek, “Normalde ayda bir ya da iki Genel Kurul toplantısı olur. Bu tamamen başkanın takdiridir. Can Dündar ve Erdem Gül’ün dosyaları haftaya görüşülebilir” dedi. 
 
Raportör ihlal dedi
 
Öte yandan AYM Raportörü, Birinci Bölüm’e sunduğu raporunda, Dündar ve Gül’ün tutuklanmasının hak ihlali olduğu yönünde görüş bildirdiği öğrenildi. Raporun bağlayıcılığı bulunmasa da karara yön göstermesi açısından önemli nitelik taşıyor.

 AP: Derhal serbest bırakı