Aynı kişiyi 828 kez dolandırdı

Finans kuruluşlarına icra ve tahsilat hizmeti veren İstanbul Barosu avukatlarından Fulya Uzunoğlu, yanında çalışan icra takip elamanını, sahte belge düzenleyerek kendisini 200 bin TL dolandırdığı iddiasıyla savcılığa şikayet etti.

21 Ocak 2020 Salı, 14:49
Abone Ol google-news

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunan Uzunoğlu, Tülin T.’nin ‘Nitelikli Dolandırıcılık’ ve ‘Resmi Belgede Sahtecilik’ suçlarından yargılanmasını istedi. 

Avukatların yanında 15 yıldır takip ve icra elemanı olarak çalışan Tülin T., 23 Ekim 2018’de İstanbul Barosu avukatlarından Fulya Uzunoğlu’na ait özel bir bankanın icra işlemlerini yürüten hukuk bürosunda işe başladı. UYAP ve diğer hukuk otomasyon programlarını kullanmayı iyi bilen Tülin T., deneyimi sayesinde kısa süre sonra haciz yapılacak dosyaların koordinasyonunun başına getirildi. Tülin T’nin geçen yılın mart ve aralık ayları arasında dosya borçlularına haciz işlemlerinin yapılması için hukuk bürosundan düzenli olarak masraf talep etti. 

MASRAFLARI ZİMMETİNE GEÇİRDİ

Hukuk bürosundan aldığı masrafları icra takip elemanlarına göndermek yerine zimmetine geçirdi. Sahte tahsilat makbuzlarını da bankanın bilgisayar sistemine girdi. Banka müfettişlerinin yaptığı rutin denetimler sonucu Tülin T.’nin yaptığı yolsuzluk ortaya çıktı. Yaptığı yolsuzluğu itiraf ettiği belirtilen Tülin T.’nin sahte belge ile 828 kez haksız yere icra takibi masrafı altında parayı zimmetine geçirdiği ileri sürüldü.

Ayrıca sahte belgelerin fark edilmemesi için icra dosyalarına birden fazla baro pulu ve vekalet harcı gibi düşük masraflı makbuzlar eklediği belirtildi.

SUÇ ORTAKLARI ARAŞTIRILIYOR

Avukat Fulya Uzunoğlu, şikayet dilekçesinde Tülin T.’nin parayı aktardığı banka hesaplarına tedbir konulması ve hesap hareketlerinin araştırılması istendi. Soruşturma başlatan savcılık, zimmetine geçirdiği paraları gönderdiği suç ortaklarını tespit etmek için inceleme başlattı.