Bir asır sonra süt dişi ve saçı çıktı

Kahramanmaraş'ta yaşayan 104 yaşındaki kadının, yeni çıkan süt dişi ve saçları görenleri şaşırtıyor.

02 Mart 2013 Cumartesi, 12:12
Abone Ol google-news

Eşini 27 yıl önce kaybeden ve oğlu ile yaşayan Elif Yalçın'ın neredeyse bir asır sonra süt dişi ve saçları çıkmaya başladı. Torununun torununu gören ve yaşlılığa bağlı rahatsızlıkların dışında hastalığı bulunmayan Yalçın'ın bu durumu, ailesi ve yakınlarının yanı sıra doktorları da hayrete düşürdü.

Elif ninenin oğlu İsmail Yalçın, yaptığı açıklamada, babasının vefatının ardından 104 yaşındaki annesinin yanında kaldığını söyledi. Annesinin ilerleyen yaşına rağmen süt dişi ve saçlarının çıkmaya başlamasının kendilerini şaşırttığını, komşularının da zaman zaman annesinin süt dişini merak edip eve ziyarete geldiğini anlatan Yalçın, şöyle devam etti: ''Annemin yaşlılığı dışında herhangi bir hastalığı yok. Bu yaşına rağmen çok iyi durumda. Yemeğini kendisi yiyebiliyor. Annem asırlık bir çınar. Süt dişi ve saçı çıkmaya başlayınca da bir hayli ilgi gördü. Aile olarak kendisiyle yakından ilgileniyoruz.''

Annesinin yaşamı boyuncu doğal gıdalarla beslendiğini ve sağlık konusunda titiz biri olduğunu belirten Yalçın, annesinin 104 torunu ve torununun torunu bulunduğunu ifade etti.

 

'Çok sık rastlanan bir durum değil'

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Perihan Öztürk de bir kişinin 100 yaşından sonra süt dişi ve saçının çıkmasının beyindeki sinyallerle ilişkili olabileceğini söyledi. Beyinde verilen sinyallerin süt dişlerinin dökülmesini sağladığı gibi ana dişlerin ya da saçların dökülerek yerine yenilerinin çıkmasına neden olabileceğini belirten Öztürk, ''100 yaşından sonra süt dişi ve saç çıkması sık rastlanan bir durum değil. Ancak halk arasında 100 yaşından sonra süt dişi ve yeni saçların çıktığı söylenirdi. Bunun çok bilimsel bir açıklaması olamasa da, beyinden alınan sinyaller sayesinde bu tür durumlar olabilir'' diye konuştu.