"Bu baskıyla belediyeler çalışamaz"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ''Bugün Türkiye'nin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en önemli ihtiyacı adalettir'' dedi.

Yayınlanma: 10.12.2011 - 16:27
Abone Ol google-news

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla İzmir Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince 22 Kasım Salı günü düzenlenen operasyonun ardından mahkemece serbest bırakılan, ancak Cumhuriyet savcılığının itirazı üzerine 13 kişi hakkında tutuklama kararı verilmesi ve 7 belediye bürokratının gözaltına alınmasının ardından İzmir Adliyesi'ne geldi.

Bazı ilçe belediye başkanları ve belediye bürokratlarının da kendisine eşlik ettiği Kocaoğlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, İzmir'de bir sürecin yaşandığını ve bunu hep birlikte izlediklerini söyledi. ''Bu süreçte arkadaşlarıyla birlikte daha çok adliyede bekleyeceğinin'' anlaşıldığını ifade eden Kocaoğlu, ''Bu işi anlamlandırmak, izah etmek, sonuca varmak çok kolay değil. Arkadaşlarımız için İzmir için üzülüyoruz. Bu psikolojik baskıyla büyükşehir ve ilçe belediyeler çalışamaz'' dedi.

Kocaoğlu, 2 Mayısta düzenlenen ilk operasyonda tutuklanan arkadaşlarının, 7,5 aya yakın bir süredir tutuklu olarak içeride yattıklarını, 22 Kasımda düzenlenen ikinci operasyonda da bazı arkadaşlarının tutuklandığını, serbest bırakılan bazı arkadaşları için de bugün tutuklama kararı çıkarıldığını gördüklerini belirtti.

Yargıya intikal etmiş bir konu hakkında konuşmanın yanlış olacağını ve kendi konuşmalarının da yanlış değerlendirildiğini dile getiren Kocaoğlu, bununla birlikte, yetkili yetkisiz herkesin bu konuda konuşabildiğini, el altından haberlerin uçurulduğunu savundu.

Kocaoğlu, yaşananların kendilerine, bundan sonra belirli gazete ve internet sitelerini takip ederek, arkadaşların durumu hakkında en iyi bilgiyi alabileceklerini öğrettiğini ifade ederek, bu durumun, çok acıtıcı rencide edici, kurallara uymayan bir durum olduğunu kaydetti.

Türkiye'de acilen adalete ihtiyaç olduğunu savunan Kocaoğlu, şu görüşleri dile getirdi:
''Bugün Türkiye'nin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, en önemli ihtiyacı adalettir. Başına gelen bilir. Adalet sisteminin Türkiye'de, artık nasıl çalıştığını başına gelen biliyor. Acilen belli yasal düzenlemeler yapılıp, çete statüsüne sokularak adaletsizliğin kapısını açmanın hukuki zemininin ortadan kaldırılması gerekiyor. Bu olmadan, Türkiye'de 74 milyon insan, 'benim suçum yok, bana kimse dokunamaz' diyemez. Böyle bir süreci yaşıyoruz. Bizim de suçumuz yok. Hakime ihalenin nasıl yapıldığını anlattık, ikna oldu; arkadaşlarımızı serbest bıraktı. Başka bir hakime anlatamadık, arkadaşlarımız tutuklandı.''


En Çok Okunan Haberler