Bugün sigaraya 'dur' deyin

'31 Mayıs Dünya Sigara İçmeme Günü' dolayısıyla tüm dünyada çeşitli etkinlikler düzenleniyor. 'Dünya Sigara İçmeme Günü' Dünya Sağlık Örgütü'ne üye ülkeler tarafından 23 yıldır kutlanıyor.

31 Mayıs 2010 Pazartesi, 06:50
Abone Ol google-news

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünyada 1.3 milyar kişi sigara içiyor. Başlıca tetikleyicisi sigara kullanımı olan kanserden ölen kişi sayısı dünyada yılda 7 milyon. Toplam 25 milyon insan ise kanserle yaşıyor. Türkiye’de halen yaklaşık 20 milyon kişi sigara içiyor. Sigara satın almak için harcanan para günde yaklaşık 70 milyon TL. Türkiye sigara tüketiminde Avrupa ülkeleri arasında üçüncü, dünya ülkeleri arasında da yedinci sırada yer alıyor. Türkiye’de sigara kullanımı dolayısıyla yılda yaklaşık 110 bin kişinin öldüğü biliniyor.

Sigara tüketimini azaltmak amacıyla pek çok önlem alınsa da tütün hâlâ bir adım önde görünüyor. Gençler arasında giderek popülerleşen nargile gibi sigara dışı tütün ürünleri ise sigaradan daha az zararlı değil. Dünya Sağlık Örgütü bu nedenle söz konusu ürünlerin kullanımının dünya çapında sıkı şekilde denetlenmesini istiyor. Türkiye’de sigara karşıtı mücadelede önemli bir rol üstlendikleri düşünülen doktorların da yüzde 35-45 kadarı sigara kullanıyor. Toplam 21 milyon çocuk ise pasif içici durumunda.