Canlı yayında Ezra Pound “Kantolar” kitabı

Yapı Kredi Yayınları’ndan Dürrin Tunç editörlüğünde çıkan Ezra Pound’un 800 sayfalık "Kantolar" kitabının tamamı, kitabın çevirmeni Efe Murad tarafından Yapı Kredi Yayınları’nın Instagram hesabından canlı yayında okunuyor.

21 Şubat 2021 Pazar, 08:57
Abone Ol google-news

Dün (20 Şubat) saat 20:00’de başlayıp bugün (21 Şubat) saat 20:00’ye kadar kısa aralıklar dışında kesintisiz yayımlanacak olan bu baştan sona okuma denemesiyle Pound’un birçok şiirden, dilden, insandan sesleri birleştirdiği dev yapıtı şiirsel bir deneyime dönüşecek.  

Her kelimesinde başka söylemlere açılan, her parçasında başka bir metne, tarihi belgeye, konuşmaya, şarkıya ve müzikaliteye göndermede bulunan Kantolar büyük bir kolaj, ihtiyatlı bir montajdır. Modernizmin en etkili şairi Ezra Pound’un ağırlıklı olarak 1915-1962 yılları arasında kaleme aldığı bu başyapıt, 116 bölümden oluşan uzun tek bir şiirdir.

Kanto biçim olarak belirli vezinle okunabilen, şarkı gibi söylenebilen şiir anlamına geliyor. Pound şarkı gibi okunan şiirin kendi müziğiyle yakalanan uyumunun en üstün şiir formu olduğunu düşünür. Onun deyişiyle Kantolar yüksek sesle bir solukta okunması gereken bir şiirdir.

Şiir kitapları da bulunan çevirmen Efe Murad’ın bu baştan sona okuma denemesiyle Pound’un birçok şiirden, dilden, insandan sesleri birleştirdiği dev yapıtı şiirsel bir deneyime dönüşüyor.