Çıplak fotoğraf işkencesi

Amerikan Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) 11 Eylül saldırılarından sonra terör şüphelilerinin çıplak fotoğraflarını çekerek arşive aldığı ortaya çıktı.

29 Mart 2016 Salı, 21:22
Abone Ol google-news

ABD istihbarat örgütü CIA’in, terör şüphelilerinin çırılçıplak fotoğraflarını çektiği ortaya çıktı. Guardian gazetesinin bir ABD yetkilisine dayandırdığı haberine göre 11 Eylül saldırılarının ardından başlatılan “teröre karşı savaş” sırasında şüphelilerin, Libya, Mısır, Suriye gibi ülkelerdeki sorgu merkezlerine gönderilmeden önce gözleri ve elleri bağlı halde çıplak fotoğraflarının çekildiği belirtildi. Şüplelilerin vücutlarında yaralanmalar görüldüğü, bazı fotoğraflarında CIA görevlileri de şüphelilerin yanında yer aldığı aktarıldı. Fotoğrafların çekilme nedeninin şüphelilerin fiziksel durumunu belgelemek amaçlı, gönderildikleri ülkelerde işkence görmeleri halinde, CIA’in olası suçlamalardan kendisini korumak istemesi olabileceği belirtildi. İnsan Hakları İçin Doktorlar örgütünden Dr. Vincent Iacopino, fotoğrafları cinsel saldırı olarak nitelendirdi.

İnsan hakları ihlali

Haberde uluslararası insan hakları kanunlarına göre mahkumların fotoğraflarının çekilmesinin, belirli durumlar dışında, yasak olduğunun altı çizildi. Harvard Üniversitesi’nden Nathaniel Raymond, Guardian’a yaptığı açıklamada “CIA ya da başka bir ABD kurumunun gözaltındakilerin çıplak fotoğraflarını çektiği yönündeki her türlü kanıtın iç hukuk ve uluslararası hukukun ihlali nedeniyle araştırılması gerektiğini” belirtti. ABD Senatosu 2014 yılında açıkladığı CIA’nın 500 sayfalık ‘işkence’ raporunda istihbarat örgütün şüphelilerin fotoğraflarını çektikleri belirtilmiş ancak bu fotoğrafların çıplak olduğu bilgisi yer almamıştı.