Çıray: Ali Kemal Özcan’ın yanında kim vardı?

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikalarından Sorumlu Başkan Aytun Çıray, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimlerin ardından, Tunceli Munzur Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Kemal Özcan’ın devlet izniyle İmralı’da terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ı ziyaret etmesi ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a soru sordu.

27 Ocak 2020 Pazartesi, 16:27
Abone Ol google-news

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Aytun Çıray, 23 Haziran’da İstanbul’da yapılan tekrar seçimi öncesinde terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşen Ali Kemal Özcan’ın ziyaretine kimlerin izin verdiğini sorarak, Öcalan’ın mektubunun okunması için hangi devlet görevlilerinin baskı yaptığının açıklanmasını istedi.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimlerde aralarında İstanbul’un da bulunduğu büyük metropollerde büyükşehir belediye başkanlığının milletin oylarıyla el değiştirdiğini hatırlatan Çıray, “Tunceli Munzur Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Kemal Özcan’a, bölücü terör örgütünün başı Abdullah Öcalan’ı İmralı’da ziyaret izni verilmiş ve Öcalan’ın bir mektubunu kamuoyuna ulaştırılmasına aracılık etmesi istenmiştir. Bugün anlaşılıyor ki, Teröristbaşı’nın söz konusu mektubunun yerel genel seçimlerde belli bir partiye oy kullanan vatandaşlarımız üzerinde güya etkili olacağı düşünülmüş ve tekrarlanan oylamada AKP’li adaya oy vermesi hedeflenmiştir” açıklamasında bulundu.

"DEVLET İZNİYLE YAPTIĞINI VURGULADI"

Kemal Özcan’ın, 26.01.2020 tarihinde Independent Türkçe haber sitesine yaptığı açıklamada ziyareti devlet izniyle yaptığını vurguladığını belirten Çıray, sorularını şöyle sıraladı:                                               

1.    Ali Kemal Özcan’ın İmralı’da bölücü örgüt başını ziyaret etmesine kim, hangi gerekçelerle izin verdi? Söz konusu izin belgesini kim imzaladı? 

2.    Ali Kemal Özcan’ı İmralı’ya ziyaretinin bütün aşamalarında refakat eden görevliler kimlerdir?  Bu görevliler hangi kamu kurumunda çalışıyorlar?

3.    Devlet görevlilerinin seçim sonuçlarını devlet gücüyle değiştirmeye çalışmaları Anayasal bir suç olduğuna göre; bu görevliler Anayasa’yı ihlâl etmeleri için kimden talimat aldılar?  

4.    Ali Kemal Özcan’ın İmralı ziyaretinden dönüşünde bölücü örgüt başının kendisine verdiği mektubu basına açıklaması için baskı yapan devlet görevlileri kimlerdir?  

5.    Her bakımdan çok sakıncalı olan bu teşebbüs en çok Teröristbaşı’nın adeta meşrulaştırılmasına yaradığına göre bu konuda başlatılan herhangi bir soruşturma var mıdır?

6.    Muhalefeti böleceğim diye milliyetçiliği ve güvenlik endişelerini suistimal edip kötüye kullanarak yeni etnik problemlerin ortaya çıkmasına ve derinleşmesine izin verecek misiniz?