Cumhurbaşkanı Erdoğan, Orhan Gencebay'dan beste istedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Orhan Gencebay'dan beste istedi.

17 Mart 2019 Pazar, 12:18
Abone Ol google-news

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'Büyük Samsun Buluşması' için Samsun'daydı. Samsunlularla buluşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ses sanatçısı Orhan Gencebay'ın yeni bestelediği esere ilgi gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,"Hele hele bir bestesi çıkınca ondan sonra sen seyret bunun feveranını. Çünkü bu eser çok milli ve yerli bir eser. Tabii müsaade ederseniz ben de kullanırım. Berhudar olun" ifadelerini kullanırken sözlerine şöyle devam etti: "780 kilometre karelik vatan toprağını bir gergef gibi kardeşlikle dokumamızdan bu beyler rahatsızlık duyuyor. 82 milyon ferdin her birini kucaklamamızdan eş başkanlar rahatsız oluyorlar.Taşıma, bindirilmiş kıta diyerek şu dayanışmamıza çamur atıyorlar. Kömürcü, makarnacı, patatesçi diyerek miting meydanlarına koşan on binlere hakaret ediyorlar. Tekirdağ'da mitingteydim. Çok kalabalıktı. Biraz önce kendisi vardı. Demek ki onu rahatsız ediyor. Bize kara çalmak, milletimize hakaret etmek yerine şöyle dizlerini kırıp, birkaç Samsun türküsü biraz Orhan Gencebay şarkısı dinleseler, belki aramızdaki muhabbeti daha iyi kavrayacaklar."

ORHAN GENCEBAY KİMDİR?

4 Ağustos 1944 yılında dünyaya gelen Orhan Gencebay, müziğe 6 yaşında başladı. 7 yaşında bağlama ve Türk Halk Müziği dersleri aldı. 10 yaşında 'Kara Kaşlı Esmerdi Kim Bilir Kimi Sevdi' bestesini yaptı. 13 yaşında Türk Sanat Müziği ve tambur eğitimi almaya başladı. İlk profosyonel bestesi Ruhumda Titreyen Sonsuz Bir Alevsin'i 14 yaşında yaptı. İstanbul'a gelerek konservatur sınavlarına girdi ve kazandı. İcra heyetinde 4 yıl görev yaptıktan sonra konservatuardan ayrıldı. 20 yaşında TRT Ankara, 22 yaşında TRT İstanbul Radyosu sınavlarına girdi. Ankara radyosundan İstanbul radyosuna geçerek 10 ay çalıştı, kendi isteği ile ayrıldı.
Gencebay çalışmalarını bu kez İstanbul Plakçılar Çarşısın’da yoğunlaştırdı. Gencebay, henüz şarkıcı olarak tanınmadan önce de birçok bestesiyle şöhret olmuştu. “Sevemedim Kara Gözlüm “, “Koca Dünya”, “Sabır Taşı” adlı besteleriye adını duyurdu. Ağlıyorum Yana Yana, Gönül bağları, Yıldız Akşamdan Doğarsın, Neredesin Leylâ'm gibi türkü plakları çıkardı. Türkü plaklarından sonra, 1968 yılında ilk serbest çalışmalar plâğı Sensiz Bahar Geçmiyor/Başa Gelen Çekilirmiş'i piyasaya sürdü. 1969 yılında çıkardığı Bir Teselli Ver/Yorgun Gözler 45'liği ile Türkiye çapında ün yaptı. Ben Eski Halimle Daha Mesuttum, Hor Görme Garibi, Severek Ayrılalım, Ümit Şarkısı, Sevenler Mesut Olmaz gibi plaklara imza attı. 1972 yılında Yaşar Kekeva ile birlikte Kervan Plak şirketini kurdu. 1978 yılında yaptığı “Yarabbim” adlı plağı yurt içinde ve dışında yaptığı satışlarla rekor kırdı. Orhan Gencebay, bugüne kadar 36 sinema filminde başrol oynadı, 90'a yakın filmde müzik direktörlüğü yaptı. 1000'den fazla bestesi bulunan Orhan Gencebay, bunların 400'e yakınını kendisi seslendirdi. 1996-1997 yıllarında TGRT ekranlarında “Orhan Abi Halk Show” adlı programda sunuculuk yaptı. 2006 ve 2008 yıllarında Star TV ekranlarında yayınlanan “Popstar Alaturka” yarışmasında jüri üyeliği yaptı. 2013 yılında Star TV ekranlarında yayınlanan Popstar 2013 yarışmasında jüri üyeliği yaptı.

BATSIN BU DÜNYA: KULA KULLUK EDENE YAZIKLAR OLSUN

Orhan Gencebay'ın en bilinen eserlerinden biri 'Batsın Bu Dünya'. Şarkının sözleri şöyle:

Yazıklar olsun, yazıklar olsun
Kaderin böylesine yazıklar olsun
Her şey karanlik, nerde insanlık
Kula kulluk edene yazıklar olsun.
Batsın bu dünya, bitsin bu rüya
Ağlatıp da gülene yazıklar olsun
Dolmamış çileler, yaşanmamış dertler
Hasret çeken gönül benim mi olsun.
Ben ne yaptım kader sana
Mahkum etti beni bana
Her nefeste, bin sitem var
Şikayetim yaradana, şikayetim yaradana.
Şaşıran sen mi yoksa ben miyim bilemedim
Öyle bir dert verdin ki kendime gelemedim
Çikmaz bir sokaktayim, yolumu bulamadım
Of... of... of... of... of... of.of.of...
Ben mi yarattım, ben mi yarattım
Derdi ızdirabı ben mi yarattim
Günah zevk olmussa, vefa yorulmuşsa
Düzen bozulmuşsa, ben mi yarattım.
Batsın bu dünya, bitsin bu rüya
Aşksız geçen ömrüme, yazıklar olsun
Dolmamış çileler yasanmamış dertler
Hasret çeken gönül benim mi olsun.
Ben ne yaptım kader sana
Mahkum ettin beni bana
Her nefeste bin sitem var
Şikayetim yaradana, şikayetim yaradana.
Şaşıran sen mi yoksa ben miyim bilemedim
Öyle bir dert verdin ki kendime gelemedim
Çıkmaz bir sokaktayım, yolumu bulamadim
Of... of... of... of... of... of.of.of...