Cumhurbaşkanlığından Filistin açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump dün, "Kudüs bölünmeden İsrail'in başkenti olacak" dedi. Dışişleri Bakanlığı da dün plan için "Ölü doğmuştur" yorumunu yapmıştı. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın da bugün yaptığı açıklamada ABD'nin, Filistin-İsrail meselesine yönelik hazırladığı sözde barış planına ilişkin, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın vurguladığı gibi Kudüs kırmızı çizgimizdir ve Filistin toprakları satılık değildir" dedi.

29 Ocak 2020 Çarşamba, 12:57
Cumhurbaşkanlığından Filistin açıklaması
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, yaptığı yazılı açıklamada, ABD yönetimimin açıkladığı sözde barış anlaşmasının, Filistin halkının varlığını ve tarihini yok sayan yeni bir işgal planı olduğunu bildirdi. Filistin halkının haklarını ve uluslararası hukuku hiçe sayan tek taraflı bu planı reddettiklerini kaydeden Kalın, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın vurguladığı gibi, Kudüs kırmızı çizgimizdir ve Filistin toprakları satılık değildir. Filistin’de adalet sağlanmadan Orta Doğu’da kalıcı barış temin edilemez. Adil olmayan bir planın yaşaması mümkün değildir. Bölgede barış ve güvenlik için İsrail’in işgal politikaları sona ermelidir. Uluslararası toplum, iki devletli çözümü ortadan kaldıran ve işgali ebedileştirmeyi hedefleyen bu hukuksuzluğu reddetmelidir. Türkiye, haklı davasında Filistin halkının yanında olmaya devam edecektir."


  • İlgili Haberler

  • Trump'ın 'Ortadoğu Barış Planı'na tepki gelmeye devam ediyor Trump'ın 'Ortadoğu Barış Planı'na tepki gelmeye devam ediyor