Dalan'ın silahları iade edilecek

Ergenekon Davası kapsamında yargılanan Bedrettin Dalan'ın talebi üzerine adli emanette bulunan ruhsatlı silahları, bu silahlara ait mermileriyle antika niteliğindeki kılıç ve kamalarının iadesine karar verildi.

25 Aralık 2015 Cuma, 12:53
Abone Ol google-news

Ergenekon Davası kapsamında dosyaları ayrılan Bedrettin Dalan, eski milletvekili Turan Çömez, emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı, Emrah Gönenci ve Saipir Deblevidze'nin yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 5. celsesi görülen duruşmaya, sanıklardan gelen olmadı. Mahkeme Başkanı, sanık Bedrettin Dalan'ın avukatı Azmi Ulu tarafından bir dilekçe verilerek adli emanette kayıtlı silahların ve silahlara ait mermilerle, müsadere altına alınan antika ve süs eşyası niteliğindeki kılıç ve kamaların müvekkiline iadesinin talep edildiğini belirtti.

'SİLAHLAR İADE EDİLSİN'

Söz alan avukat Azmi Ulu, "Müvekkilime ait emanette kayıtlı bulunan ruhsatlı tabanca ve antika süs eşyası kapsamındaki silahlar bulunmaktadır. Bunlarla ilgili düzenlenen iddianamede müsaderesi yönünde bir talep bulunmamaktadır. Herhangi bir suçta kullanılmamıştır. Bunları muhafaza etmenin hiçbir anlamı yok. Kaldı ki müvekkilim hakkında en ağır ceza verilse dahi emanetteki silahların müsaderesi yönünde mahkemece bir karar verilmeyecektir. Söz konusu silahlar bakımı yapılması gereken silahlardır. Paslanırlarsa özelliklerini yitirirler. Bu nedenle bunların iadesi hususunda karar verilsin" dedi. Dalan'ın avukatları, temyizde olan Ergenekon ana davasının Yargıtay'dan dönmesinin beklenmesi kararından da vazgeçilmesini talep ettiler.

'ADLİ KONTROL KALDIRILSIN'

Sanık emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı'nın avukatı Mahir Işıkay ise müvekkilinin soruşturmanın ilk aşamasından bu yana herhangi bir şekilde yurtdışına çıkmadığını, 1 Temmuz'da mahkemeye gelerek ifadesini verdiğini, o gün hakkındaki yurtdışı yasağının kaldırılarak adli kontrol kararı verildiğini belirtti. Avukat Işıkay, ana dava kapsamında Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nce sanıkların tüm adli kontrol tedbirlerinin kaldırıldığını, hakkında adli kontrol kararı kalan tek sanığın müvekkili olduğunu ifade ederek bu kararın kaldırılmasını talep etti.

SİLAHLAR İADE EDİLECEK

Mahkeme heyeti, sanık Bedrettin Dalan'ın adli emanette bulunan sanığa ait ruhsatlı tabancalar ile süs eşyası ve antika eşyası mahiyetindeki silahlarla ilgili bir suçun işlendiğine dair herhangi bir bilgi ve emarenin bulunmamasını, taşınmasının suç teşkil ettiği yönünde ibare bulunmamasını, ruhsatlarının da bulunmasını dikkate alarak iadesine karar verdi. Sanıklar Turhan Çömez, Emrah Dönenci ve Saipir Debzlelvidze hakkındaki yakalama kararının infazının beklenmesine hükmeden mahkeme, sanık Mustafa Bakıcı hakkındaki adli kontrol kaldırılmasını kararlaştırdı. Ergenekon ana davasının Yargıtay'dan dönüşünün beklenmesine karar veren heyet, duruşmayı erteledi.