Davutoğlu, Romanlarla buluştu

Başbakan Davutoğlu, ''120 bin geçici işçiden 5 bini Roman olacak. Bir Roman kardeşimizi de danışman olarak atayacağım'' dedi.

19 Nisan 2015 Pazar, 14:59
Abone Ol google-newsBaşbakan Ahmet Davutoğlu, Dolmabahçe Ofisi'nde Roman sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya geldi.

Davutoğlu, "Psikolojik ön yargı kırmak önemliydi. Kırdık. Varsa hala psikolojik ön yargı size söz veriyorum hepsini çatır çatır kıracağız. Kimse bu ülkede herhangi bir vatandaşa tepeden, dışarıdan bakamayacak. Kimse sahip olduğu kültür veya sosyal kesim itibarıyla tahkir edilemeyecek" dedi.

Başbakan ayrıca, ''Toplum yararına çalışma bağlamında 120 bin istihdam oluşturuyorduk. Bunun 5 binini Roman kardeşlerimize ayırıyoruz'' diye konuştu.Toplantıya Roman asıllı şarkıcı Kibariye de katıldı

Davutoğlu sözlerine şöyle devam etti:

"Acılar yaşadığınızı, bu topraklarda ve bizim de terk etmek zorunda kaldığımız Balkanlar'da, Avrupa'da, bir çok yerde Roman kardeşlerimizin büyük acılar yaşadığını biliyoruz ve bu acılar unutulmuştu, bu acılar yok sayılmıştı. Bu acıları konuşmak bile neredeyse ayıp sayılmıştı. Biraz önce dile getirilen hususlar 12 sene, 13 sene, 15 sene önce konuşulamazdı. Türkiye'de zannedilir ki sadece şu veya bu kesime ayrımcılık yapılmıştır. Hayır maalesef tek parti zihniyetinden bu yana bu ülkede hepimiz değişik gerekçelerle ayrımcılığa muhatap olduk.

Önce psikolojik ön yargıları yıktık sonra da bu ilkeler ışığında bütün yasalardaki ayrımcılıklara bir son verdik ve bu yüz kızartıcı 1934 tarihli tek parti yönetimine dayanan İskan Kanunu'nu değiştirdik. Biz Roman kardeşlerimize sahip çıktıktan sonra birçok parti sahip çıkmaya başladı.

''KILIÇDAROĞLU ÖZÜR DİLESİN''

Roman kardeşlerimizden bahsetmeye, toplantılar yapmaya veya aday göstermeye başladı. Sayın Kılıçdaroğlu'na sesleniyorum sizin huzurunuzda. Önce CHP'nin tek parti döneminde çıkan 14 Haziran 1934 tarihli İskan Kanunu dolayısıyla Romanlardan CHP adına özür dilesin.

''BİR ROMAN KARDEŞİMİZİ DANIŞMAN OLARAK ALACAĞIM''

Başı açık, başı örtülü, Roman ve diğer bütün kesimler, Türk, Kürt, Sünni, Alevi hepimiz kardeşiz. Hepimiz asli unsuruz. Eğer böyle bir ayrımcılık olursa, size söz veriyorum, ayrımcılığa veya herhangi bir yanlış muameleye muhatap olursanız takip etmek üzere Başbakanlıkta bir mekanizma kuracağım ve sizinle istişare ederek bir Roman kardeşimizi kendime danışman olarak alacağım.''