Demirtaş da katılmıştı... HDP milletvekiline 'cuma namazı' davası

HDP Diyarbakır Milletvekili aynı zamanda eski müftü olan Nimetullah Erdoğmuş hakkında, 4 Mart 2016'da Diyarbakır'ın merkez Yenişehir İlçesindeki Sümerpark'ta, 'Sivil Cuma namazı'nı kıldırıp yaptığı konuşma nedeniyle, 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Aynı olay ile ilgili Demirtaş hakkında da soruşturma açılmıştı.

07 Aralık 2016 Çarşamba, 17:11
Abone Ol google-news

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Diyarbakır Milletvekili aynı zamanda eski müftü olan Nimetullah Erdoğmuş hakkında 4 Mart 2016 tarihinde merkez Yenişehir İlçesi Sümer Parkta kıldırdığı 'sivil cuma namazı' gerekçesiyle başlattığı soruşturmayı tamamlayarak iddianame hazırladı.

Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesinde kabul edilen iddianamede, Erdoğmuş'un, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile 4 Mart 2016'da Diyarbakır'ın merkez Yenişehir ilçesindeki Sümerpark'ta, güvenlik güçlerince PKK'lilere yönelik gerçekleştirilen operasyonlar ile uygulanan sokağa çıkma yasağının protesto edilmesine yönelik 'sivil cuma namazı'na katıldığı ve açıklama yaptığı belirtildi.

Namazı kıldıran Erdoğmuş'un daha sonra yaptığı konuşmada, PKK'nin üst düzey yöneticilerinin talimatları doğrultusunda hareket eden örgüt mensuplarına yönelik güvenlik güçlerince yapılan operasyonları gayrimeşru gösterdiği ifade edilen iddianamede, Erdoğmuş'un güvenlik güçlerinin operasyonlarını 'tahaccür' (taşlaşmak) ve 'gaddarlık' olarak nitelendirdiği aktarıldı.

Hazırlanan İddianamede, Erdoğmuş'un, terör örgütü mensuplarının, devletin güvenlik güçleri ile girdikleri silahlı çatışmaları haklı gösterdiği, konuşma içeriği bir bütün halinde değerlendirildiğinde, şüphelinin terör yöntemlerini kullanmaya özendirici ve terörizmi yüceltici nitelikte beyanlarda bulunmak suretiyle terör örgütü propagandası yapma suçunu işlediği yönünde kuvvetli suç şüphesi bulunduğu belirtildi.

5 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

İddianamede, Erdoğmuş'un şimdiye kadar kendisine tebliğ yapılmasına rağmen ifade vermeye gelmediği belirtilerek, 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Erdoğmuş'un yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacağı belirtilirken, aynı olay ile ilgili HDP Eş Genel başkanı Selahattin Demirntaş hakkında da soruşturma açılmıştı.