Dere taştı, mahalle sele teslim oldu

AYDIN'ın Kuşadası İlçesi'nde gece yarısı başlayan sağanak yağmurun Güzelçamlı Mahallesi'nden geçen dereyi taşırması sonucu 10 binanın bodrum katı ile 3 otel ve 1 yaşlı bakımevini su bastı. Park halindeki 1 minibüs, 1 kamyonet ve 10 otomobil de sel sularına kapılarak sürüklendi.

21 Ekim 2015 Çarşamba, 16:15
Abone Ol google-news

Kuşadası'nda saat 03.00 sıralarında başlayan ve yaklaşık 1 saat süreen sağanak yağmur hayatı olumsuz etkiledi. Yağmur suları Bal Dere ile Kuru Dere'nin birleştiği Güzelçamlı Deresi'nde taşkına neden oldu. Cadde ve sokaklar dereye dönerken, alçak kesimlerdeki 10 evin bodrum katı ile 3 otel ve 1 yaşlı bakımevi sel sularıyla doldu. Sel suları park halindeki 1 minibüs, 1 kamyonet ve 10 otomobili de önüne katıp, sürükledi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi İtfaiye, Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) ve Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri saat 05.30 itibariyle, temizlik ve ıslahı Devlet Su İşleri'nin (DSİ) yetki ve sorumluluğundaki Güzelçamlı Deresi'nde çalışma başlatıp, tıkanan kısımları açtı. Sularının günün ilk ışıklarıyla çekilmesiyle birlikte sokaklar selin getirdiği taş ve çamur kaldı. Yollardaki 30 santimetreyi bulan çamur tabakası büyükşehir belediyesi ekipleri tarafından temizlenmeye başladı.

"CANLARINI ZOR KURTARILAR"

Güzelçamlı Deresi'nin taşması sonucu yaşanan su baskını nedeniyle mağdur olanlar, suyu tahliye edip, temizlik çalışmalarına başladı. Zemin kattaki evini su basan emekli polis 63 yaşındaki Osman Taşkın, "Kızımın çeyizleri ve tüm eşyalarımız zarar gördü. Yetkilileri aradım ama kaç saattir bizi arayıp soran olmadı. Gelsinler evimin halini görsünler" dedi.

Güzelçamlı Milli Park Caddesi'ndeki evlerini su basan Selda Thauns da kızıyla birlikte son anda dışarı çıkarak canlarını kurtardığını söyledi. Thauns, komşuları Ali Çetin'in sel suları arasında kalıp, bacağından yaralandığını, Kuşadası Devlet Hastanesi'ne kaldırıldığını anlattı.

DENİZİN ÜZERİ ÇÖP DOLDU

Yağmurla birlikte sel sularının dağdan getirdiği odun, çakıl ve çöpler ise denize kadar ulaştı. Sahildeki restoranlarda sel sularından zarar görürken denizin üzeri çöplerle doldu.

ENGELLİLERİN AKÜLÜ ARAÇLARI HASAR GÖRDÜ

Güzelçamlı'daki özel bir engelli bakımevinin zemin katı ve bahçesi de sular altında kaldı. Su basan bakımevinin bahçesinde bulunan, engillilere ait 4 akülü sandalye kullanılamaz hale geldi. AK Parti Aydın Milletvekili adayı Mehmet Erdem de bakımevini ziyaret edip, geçmiş olsun dileğinde bulundu. Bakımevinin sahibi Sedat Koç ise bahçe ve zemin katta selden eşyaların zarar gördüğünü, ancak hiçbir engelli vatandaşa zarar gelmediğini söyledi.

"HALKIMIZIN YANINDAYIZ"

Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Kuşadası Koordinatörü Fatih Akkentli ise konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, "Dere DSİ'ye ait bir dere. Burada menfez çalışması olmadığı için akşam yağan aşırı yağmurdan dolayı derenin ana girişi kapanmış. Biz de sabah 05.00'te buraya gelerek hızlı bir şeklide çalışmalara başladık. Biz Büyükşehir Belediye ekipleri olarak halkımızın yanındayız. Tesellimiz can kaybının olmaması. Bazı ev ve işyerleri de sudan zarar görmüş. Orada itfaiye ekiplerimiz çalışıyor. Taşkından zarar gören tüm ailelere yemek de dahil her türlü yardım çalışmasını yapıyoruz" dedi.