‘Dijital platformlar bize nefes aldırdı’

Başarılı yorumcu Can Gox, yeni bestelerinin müjdesini verdi.

10 Aralık 2018 Pazartesi, 23:09
Abone Ol google-news

2011 yılında çekilen “Kaybedenler Kulübü” filminde söylediği şarkılarla dikkatleri üzerine çeken, kendine özgü sesiyle giderek geniş kitlelere hitap eden Can Gox, en son Müslüm Gürses’in “Senden Vazgeçmem” şarkısını yeniden yorumladı. Yoğun konser takvimi ve yeni şarkı çalışmaları arasında başarılı isimle bir araya geldik.

-İnsanlar seni “cover” şarkılarla daha çok tanıyor. Bu nedenle yeni bestelerin olduğu bir albüm bekleyişi var. Peki gerçekten şart mı böyle bir albüm çıkarmak?

Şart değil. Ama bir düşündüm de ben sürekli “cover” mı yapıyorum diye, son 6 senede 5 tane “cover” yapmışım. Konserlerde 8 tane kendi bestemi çalıyorum, ama insanlar herhalde “cover”la çok özdeşleştirdiler beni. Sesim Cem Karaca’yı andırıyor olabilir, Ahmet Kaya şarkılarında onu andırıyor olabilir, herhalde öyle bir birleştirme yapıyorlar. Beste cepte bu arada, İzmir’de yaptık, 1 ay sonra geliyor. Müjdesini verebilirsin. Yeni sürprizler de olacak.
‘Eski zamanları özlüyorum’

-2011’de Kaset’te 20 kişiye çaldığın zamanları özlüyor musun?

Özlüyorum. O zamanlar hiçbir kaygı olmadan çalıyorduk, şu anda da yok aslında. Ama daha geniş bir kitleye ulaştığımız için herkes mutlu ayrılsın konserler başarılı olsun istiyorum. Bizim konser yapmamızdaki amaç (o zamanlar öyle değildi), bu güncel durumlardan, zorluklardan 2 saat de olsa insanları uzaklaştırıp evinde rahat bir uykuya daldırıp, ertesi gün için güç kazandırmak.

-Şimdi işler biraz daha büyüdü. Daha büyük organizasyonlarla sahneye çıkıyorsun. Konsere geç başlıyorsunuz, korumalar oluyor etrafta... Ekşi Sözlük’te okuduğum yorumlara göre insanlar da bunu yadırgıyor.

Bizden kaynaklı değil. İnsanlar da yanlış anlıyor. Koruma durumunu bir kez Aydın’da yaşadık. Korumalar, “Ağabey. Biz seni bırakmak istemiyoruz. Tek başına yürüme orada” dediler. O çocuk da böyle yüzüne heyecanla bakıyor. Kıramadığım bir durum oldu. Yanlış anlaşılmış. Ben de okudum o yorumu, takip ediyorum Ekşi Sözlük’ü de. Biraz kırılıyorum ama ne yapalım, canları sağ olsun. Herkesi mutlu etmek imkânsız.

‘Adil davranıyorum’

-Dijital mecraların yaygınlaşması senin kariyerini nasıl etkiledi?

Çok önemli. Spotify ve benzerleri Türkiye’de yeni yeni oturmaya başlayan ama Avrupa’da falan oturmuş sistemler. Türkiye’ye de geldi, biz de müzisyenler olarak rahat bir nefes aldık. Maddi açıdan değil. Ama gerçekten sağlıklı bir ortam içerisinde, düzgün kalitede, hem de insanların bir anda ulaşabileceği kitaplık olarak düşünüyorum ben onları. Dünyanın en büyük kitaplıklarından birine sahip olduk. Bu da bir hazine demek. Getirisi var mı, bilmiyorum. Çok büyük getirileri olan şeyler değil.

-Konser programın nasıl, gitmediğin yerler var mı?

Gitmediğim yer var. Şimdi, Güneydoğu’ya ağırlık veriyoruz. Bir de Karadeniz’in doğusunda bir boşluğumuz var. Haritadan bakıyoruz. Neden albüm, şarkılar gecikiyor diyenlere de cevabım: Türkiye büyük. Eski şarkıları hatırlatmak ve tanıtmak iki seneden aşağıya olmuyor. Büyük şehirler yeni şarkılar ne zaman gelecek diyor, ama diğerleri daha duymadılar ki. Her tarafa eşit şekilde turu tamamlamadan yeni şarkılara geçmiyoruz adil olması için. Sabrettikleri için de teşekkür ediyorum herkese.


‘Bu ülkede radikal değişiklik olmaz'

-Ülke ve gelecek hakkında da her zaman umutlu olamıyor insanlar, onlara ne söylemek istersin?

Her şeyi aşacağımıza inanıyorum. Bu ülke neler gördü, neler geçti başından. Hepimiz gelip geçici nefesleriz bu ülke üzerinde. Çocuklarımız, onların çocukları da yaşayacak, kimsenin şüphesi olmasın. O kadar radikal değişiklikler de olmaz bu ülkede. Ama sadece yapacağımız görevler var. Arkasında durmamız gereken ilkeler var, bunları unutmadığımız ve yaşattığımız sürece de ayakta durabilecek seviyedeyiz.