Dolar/TL ne kadar oldu?

Haftanın ilk işlem gününde sakin bir seyir gözlenen dolar/TL bu sabah güne 5.47 seviyesinde başladı.

19 Mart 2019 Salı, 08:23
Abone Ol google-news

Yaklaşan seçimler öncesi dolar/TL’de uzun süredir sıkışma gözlenen 5.40-5.50 bandındaki hareketin sürmesi beklenirken, yurtdışında bu hafta ABD ve İngiltere merkez bankalarının faiz kararları izlenecek. Dolar/TL ise saat 08:30 itibari ile 5.47 seviyesinde işlem görüyor. Söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Reuters'ın aktardığına göre Fed’in bu haftaki toplantısında para politikasını gevşetme yanlısı bir yaklaşım ortaya koyacağı ve önümüzdeki dönemde faiz indirimi yapılabileceğine yönelik artan beklentilerle ABD 10 yıllık tahvil faizleri 10 haftanın en düşük seviyelerine inerken, dolar endeksi geriledi.

İşlemcilere göre, başta S400-Patriot tercihi olmak üzere ABD-Türkiye ilişkileri, küresel ticaret savaşları, yerel seçimler öncesi yavaşlayan ekonomiyi desteklemek adına atılan ve atılabilecek genişlemeci adımlar ve TCMB’den bu yıl beklenen faiz indirimlerine ilişkin tahminler, lokallerin beş aydır aralıksız devam eden döviz alımları, yavaşlayan büyüme, yüksek seyreden işsizlik ve enflasyon zaman zaman piyasalar üzerinde baskı unsuru yaratıyor.