Dünyanın en uzun Sultan'ı

Sultan Kösen adlı Türk, 2 metre 47 santimetre boyuyla dünyanın en uzun insanı olarak Guinness Dünya Rekorlar Kitabına girdi.

17 Eylül 2009 Perşembe, 07:24
Abone Ol google-news

Rekorun bir önceki sahibi Çinli Bao Xishun'dan 10 santimetre daha uzun olan 27 yaşındaki Sultan Kösen ayrıca en büyük el (27.5 santimetre) ve ayaklara (36.5 santimetre) sahip.

Guinness Dünya Rekorlar Kitabının 2010 baskısının basına tanıtımı için Londra'da yapılan toplantıya katılan Kösen, yeni kazandığı bu ünün kendisine, ilk kez aşkı getirmesini umduğunu söyledi. Önce bir araba almak istediğini, ancak her şeyden çok evlenmek istediğini belirten Kösen, şu ana kadar bir kız arkadaş bulmanın gerçekten zor olduğunu, bugüne kadar hiç kız arkadaşının olmadığını, çünkü kızların kendisinden korktuğunu ifade etti.

Kösen, "Şimdi ünlüyüm. Bir sürü kızla tanışabileceğim. Evlenmek istiyorum" diye konuştu. Uzun olmanın zorluklarından birinin, ölçülerine uygun kıyafet bulamamak olduğunu belirten Kösen, tanıtımda, bugüne kadar ilk kez ölçülerine uygun dikilen takım elbise giydi.

Diğer zorluklar arasında kendisine uygun araç bulamamanın olduğunu anlatan Kösen, arabaların kendine dar geldiğini ifade etti. Herkes gibi alışverişe gidemediğinden yakınan Kösen, her şeyinin özel yapım olduğunu ve bazen bunların da pek şık olmadığını belirtti. Kösen, tavanların alçak olması yüzünden kapılardan eğilerek geçmek zorunda kaldığını da anlattı.

Uzun boylu olmanın iyi yanlarının da bulunduğunu belirten Kösen, uzun olduğu için insanları daha rahat görebildiğini, evde ampulleri değiştirmek ve perdeleri asmak için boyundan faydalandıklarını kaydetti. Kösen'in Britanya'dan sonra ABD ve Almanya'ya gideceği belirtildi.

Guinness Dünya Rekorlar Kitabı Hakemi Kelly Garrett de, Guinness Dünya Rekorlar Kitabı'na giren Sultan'ı herkesin çok merak ettiğini çok sayıda ülkeden davet aldıklarını belirtti.

''GUİNESS İÇİN SON DERECE ÖZEL BİR REKOR''


Sultan'ın elde ettiği rekorun Guinness için son derece özel bir rekor olduğuna dikkati çeken Garrett, şunları söyledi:
''Şu anda Londra'da bulunuyoruz. Cumartesi günü Newyork'a gideceğiz. 23 Eylül'de İstanbul'a dönüyoruz. 2-3 gün İstanbul'da kaldıktan sonra Viyana'ya gideceğiz. Kasıma kadar sürecek tur kapsamında aralarında ABD, İngiltere, Fransa, Portekiz ve İspanya'nın da yer aldığı 10 ülkeye gideceğiz. Dünyada herkes Sultan'ı merak ediyor, onu görmek istiyor.

Sultan, tüm dünyada çok yoğun bir ilgi çekti. Bu ziyaretlerimizin amacı Sultan'ı tanıtmak. Bu amaçla sayısız kampanyalar televizyon programı ve etkinlikler düzenleniyor. Sultan Londra'da Türk Bayrağını dalgalandırarak Türkiye'yi temsil etti. Sultan davet aldığımız ülkelere birinci sınıf uçuşlarla gidiyor. En lüks otellerin en büyük yataklarında ağırlanıyor. Daha çok yeni bir gelişme olduğu için bu rekorun Sultan'a neler kazandıracağını söylemek erken. Sultan'ın rekoru Guinness için son derece özel ve büyük bir rekor. Rekorun önceki sahibi 4 yıldır Çinli Bao Xishun'du. Bundan sonra en önemli konu Sultan'ın sağlığı. Türkiye'de yaşadığı için tedavisinin de Türkiye'de yapılması aslında en iyisi. Fiziksel terapi son derece önemli.''

''ARTIK OĞLUMUZA ULAŞMAKTA ZORLUK ÇEKİYORUZ''

Sultan Kösen
'in Mardin'de yaşayan babası Abdülkadir Kösen, Sultan gibi bir oğlu olduğu için gurur duyduğunu ifade ederek, bu rekor sayesinde oğlunun tüm dünyaca tanınıyor olmasından dolayı heyecan duyduklarını belirtti.

Sultan'ın artık çok mutlu olmasını istediklerini kaydeden baba Kösen, ''Önceleri inanamadık. Çok şaşırdık. Artık bu düşünceye alıştık. Benim oğlum ülkemizi en iyi şekilde temsil etti. Sultan'ın o kadar yoğun bir programı var ki artık biz bile ulaşmakta zorluk çekiyoruz. Bundan sonraki en büyük isteğimiz ona göre bir eş adayı bulup evlendirmektir'' şeklinde konuştu.