Dünyanın kalbi Paris’te attı

Fransa’nın başkenti Paris’te Charlie Hebdo dergisini hedef alan teröre duyulan öfke ifade özgürlüğünü bayrak kılan bir dayanışmaya döküldü. Dünyanın pek çok kentinde insanlar “Ben Charlie’yim” dövizleriyle sokağa çıktı.

12 Ocak 2015 Pazartesi, 06:02
Abone Ol google-news

AVUSTRALYA: Sydney’de 2014 sonunda bir IŞİD sempatizanının rehine terörüne sahne olan “Martin Place”te toplanan yüzlerce kişi “Ben Charlie’yim”, “Özgürlük” yazılı dövizler taşdı.

ALMANYA: Berlin’de, Brandenburg kapısının karşısındaki Fransa elçiliği önünde toplanan 18 bin kişi ifade özgürlüğüne saldırıyı protesto etti. Elçilik önüne çiçekler bırakıldı. Bazı göstericiler Charlie Hebdo’da yayımlanan karikatürlerle yürüdüler.

BELÇİKA: Brüksel’de 20 bin gösterici  “Nefrete karşı birleş”, “İfade özgürlüğü” dövizleriyle yürüdü. Müslüman ve Yahudi toplumlarının temsilcileri de yerini aldı. Gösteriye katılan ünlü Belçikalı karikatürist Philippe Gelluck “Dini faşizme karşı savaşmalıyız. Müslüman toplumunun karikatürlerden ötürü yaralı ve hakarete uğramış hissettiğini biliyorum ama karikatürler İslam’ı değil aşırılığı hedefliyordu” dedi.

BRİTANYA: Londra’da Trafalgar Meydanı’nda toplanan 2 bin kişi ellerinde kalemlerle yürüdü. “Ben Charlie’yim” dövizleri taşıdı. Trafalgar Meydanı’na projektörle Fransa bayrağı görüntüsü yansıtılıdı.

İSVEÇ: Stockholm’de Sınır Tanımayan Gazeteciler ve karikatüristlerin organize ettiği “barış ve saygı” yürüyüşü düzenlendi.

İSPANYA: Madrid’de Müslümanların düzenlediği gösteride Charlie Hebdo ile dayanışma sergilendi, “Teröre hayır, İslamofobi’ye hayır’ pankartları taşındı.

AVUSTURYA: Viyana’da da 12 in kişi hükümetinin ve dinlerden cemaatlerin çağrısıyla toplandı,
“Terörizme karşı birlikte” pankartıyla yürüdüler.

İSRAİL: “Ben Charlie’yim” yazılı dövizlerle Kudüs’te dayanışma toplantısı yapıldı.

FİLİSTİN: Batı Şeria’nın Ramallah kentinde dayanışma gösterisi düzenlenirken, çocuklar da ellerinde “Ben Charlie’yim” dövizleriyle yerlerini aldılar.

LÜBNAN: Beyrut’ta 200 kişi “Korkmuyoruz” ve Paris’te öldürülen Müslüman polis Ahmed Merabet’e atfen “Ben Ahmed’im” dövizleri taşıdı.

MISIR: Gazeteciler sendikası, başkent Kahire’de düzenlediği gösteriyle dünya çapındaki eylemlere destek verdi.

JAPONYA: Tokyo’da Fransız Enstitüsü önünde bir dakikalık saygı duruşunda bulunan ve Fransa milli marşı “La Marseillaise”i söyleyen topluluk, Fransızca ve Japonca “Ben Charlie’yim” yazılı dövizler taşıdılar.

RUSYA: Moskova’daki Gorki Parkı, çoğu Fransız yüz kişi toplandı. Çok sayıda Moskovalı da Fransa elçiliğine çiçek bıraktı.