Düzensiz göçte ilk sırada Afganlar var

Türkiye’nin düzensiz göçle mücadelesi aralıksız devam ederken yakalanan düzensiz göçmen sayısındaki artış dikkat çekiyor. Geçen yıl, bir önceki yıla oranla yüzde 70 artışla 455 bin düzensiz göçmenin umut yolculuğuna çıkmak isterken yakalandığını hatırlatan Yaşar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı ve UNESCO Uluslararası Göç Kürsüsü Yürütücüsü Doç. Dr. Ayselin Yıldız, ilk sırada 201 bin kişi ile Afganistan uyruklular olduğunu belirtti.

17 Ocak 2020 Cuma, 16:25
Düzensiz göçte ilk sırada Afganlar var
Abone Ol google-news

Yaşar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı ve UNESCO Uluslararası Göç Kürsüsü Yürütücüsü Doç. Dr. Ayselin Yıldız, “Her ne kadar Ege Adalarına geçiş 2019’da bir önceki yıla göre iki katına çıkarak 60 bin olsa da diğer taraftan Türkiye’nin sınırlarında yakaladığı düzensiz göçmen sayısı 2018’e göre yaklaşık yüzde 70 artarak 455 bine ulaştı. 2019’da Ege Denizi’nde Sahil Güvenlik’in denizde kurtardığı göçmen sayısı yaklaşık 60 bin. 

 AFGANİSTAN UYRUKLULAR İLK SIRADA 

Yakalananların uyruklarına bakıldığında sanılanın aksine birinci sırada Suriyeliler değil yüzde 44 ile en yüksek sayının Afganistan uyruklu olduğunu belirten Doç. Dr. Yıldız, “Yakalanan 455 bin düzensiz göçmenin 201 bini Afganistan uyruklu, ikinci sırada 71 bin ile Pakistan uyruklular geliyor. Afrika uyruklular da bu karma göçe eklemlenmiş durumda. Bu sayının içinde Suriyeliler 55 bin kişi. Afganlar denizi bilmiyorlar, birçoğu yüzme bilmiyor. Kaçakçıların yönlendirmesi ile ilk defa gördükleri denize çıkıyorlar. Ege Denizi özellikle bu mevsimde kesinlikle kolay bir deniz değil, dalgalı ama ne yazık ki göçmenlerin kaçakçılar ne derse buna güvenmekten başka çaresi yok” diyerek 8 Ocak itibariyle 2020’de yakalanan göçmenlerin yine yarısına yakınını oluşturan kısmının 2 bin 436 kişi ile Afganistan uyruklu olduğunu ifade etti. 

 Düzeniz göçte geçişlerin en fazla Midilli ve Sisam’a olduğunu belirten Doç. Dr. Ayselin Yıldız, “Midilli’ye 27 bin ve Sisam Adası’na da 10 bin düzensiz göçmen 2019’da geçiş yapmış durumda”