Ekrem Dumanlı'ya yakalama kararı

Zaman Gazetesi Eski Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretten yakalama kararı çıkarıldı.

11 Mart 2016 Cuma, 11:28
Abone Ol google-news

Zaman Gazetesi Eski Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretten yakalama kararı çıkarıldı.

EKREM DUMANLI KİMDİR?

1964 yılında Yozgat'ta doğan Türk gazeteci. 2001-4 Ekim 2015 yılları arası Zaman gazetesinin genel yayın yönetmenliğini yaptı.

Lise ikiye kadar Yozgat'ta okuyan Dumanlı liseyi Ankara'da tamamladı. 16 yaşına girdiği yıl 12 Eylül'ün ertesi günü "ülkücü eylemcileri eğitmek" iddiasıyla tutuklandı, yargılanmasına kadar geçen 1 yıllık sürede cezaevinde yattı, yargılanmasının ardından tahliye edildi ve daha sonra beraat etti. Beraatinin ardından Yozgat'ta kalırsa tekrar gözaltına alınacağından endişe ederek Ankara'ya taşındı ve liseyi burada tamamladı. Dumanlı, 2006'da Ayşe Arman'a verdiği bir röportajında, 12 Eylül döneminde herhangi bir silahlı eyleme katılmadığını, arkadaşlarına okuduğu kitapları anlattığını ve gözaltında kaldığı esnada işkence gördüğünü söylemiştir.

1987 yılında İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Bir süre edebiyat dersleri verdikten sonra 1993 yılında Zaman gazetesinin kültür sanat servisinde muhabir olarak çalışmaya başladı. Daha sonra sırasıyla kültür sanat servisi editörlüğü ve genel yayın koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. 1997 yılında medya üzerinde çalışmalar yapmak üzere ABD’ye gitti.

Boston'da Emerson College’da yüksek lisansını tamamlamasının ardından Ağustos 2001'de Türkiye'ye dönerek Zaman gazetesinin genel yayın müdürlüğü görevini üstlendi. Yayımlanmış eserleri bulunan Dumanlı'nın Son Duruşma adlı tiyatro eseri İstanbul Dünya Sahnesi oyuncuları tarafından bir dönem sergilendi.

Medya Derneği eski başkan yardımcısı ve WAN (World Association of Newspapers) üyesidir. Ekrem Dumanlı, bir dönem Fatih Üniversitesinde de ders verdi. Ayrıca "14 Aralık Tahşiyeciler Operasyonu" olarak adlandırılan operasyonda gözaltına alındı, fakat adli kontrol şartıyla (yurt dışı yasağı) serbest bırakıldı.

Ekim 2015'te sağlık sorunlarını gerekçe göstererek Zaman gazetesi genel yayın yönetmenliği görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Ekrem Dumanlı, evli ve dört çocuk babasıdı