Endülüs'te zafer sosyalistlerin

İspanya'nın güneyindeki Endülüs özerk yönetiminde 1 yıl öne alınarak dün yapılan yerel seçimleri Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) kazandı.

23 Mart 2015 Pazartesi, 16:38
Abone Ol google-news

Seçim kurulundan yapılan resmi olmayan kesin sonuçlara göre, 109 sandalyeli Meclis'te oyların yüzde 35.43'ünü alan Sosyalist İşçi Partisi (PSEO) 47 milletvekili çıkartırken onu yüzde 26.76 oyla 33 milletvekili alan Halk Partisi izledi. İspanya'da 2008 yılında yaşanan ekonomik krizle ortaya çıkan ve halkın yeni umudu olan iki yeni parti ise Endülüs seçimlerinde büyük sürpriz yaptı.

2014 yılında siyasi bir parti olarak ortaya çıkan ve kuruluşundan hemen sonra Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılarak olağanüstü bir başarı elde eden genç akademisyenlerin kurduğu Podemos Partisi seçimlerin ikinci galibi olarak 15 milletvekili çıkardı. Katalonya bölgesinde örgütlenen ve sadece bu bölgedeki seçimlere katılan Ciudadanos Partisi ise ilk kez ulusal boyutta katıldığı seçimlerde 9 milletvekiline sahip oldu. Siyasi yorumcular merkezi sağ bir çizgide siyaset yapan Ciudadanos Partisi'nin iktidardaki Halk Partisi'nin yeni alternatifi olacağı yönünde değerlendirme yapıyor.

Endülüs Özerk Yönetimi'nde birinci parti olarak çıkan ve 47 milletvekiline sahip olan Sosyalistlerin hükümeti kurabilmesi için 55 sandalyeye ihtiyacı var. Bu bağlamda Sosyalistlerin 9 milletvekiline sahip Ciudadanos ile koalisyon yapması bekleniyor.