Erdoğan yandaş gazetecinin kitabında yazanlar için Big Boss’a dava açtı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Big Boss kitabında “cumhurbaşkanına hakaret” edildiği iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına dava açılması talebinde bulundu.

19 Mart 2015 Perşembe, 14:53
Abone Ol google-news

Dava gerekçelerinden biri “Erdoğan’ın dış güçler sayesinde iktidara geldiği vurgulanıyor” iddiası. Oysa Bu iddianın sahibi Mustafa Hoş değil Erdoğan’ın TRT Haber’in başına getirdiği Nasuhi Güngör ve onun 2001 tarihli “yenilikçi hareket” kitabı.

Önüne gelene dava açan ve TCK’nın 299’uncu maddesini kendisine kalkan yapan Tayyip Erdoğan son olarak Big boss kitabı için Gazeteci Mustafa Hoş’a dava açılmasını istedi. Tayyip Erdoğan’ın başvurusu üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı “cumhurbaşkanına hakaret suçunu işlediği iddiasıyla Mustafa Hoş’un ifadesini aldı.

Tayyip Erdoğan’ın avukatı aracılığıyla yaptığı başvuruda çok ilginç bir detay ortaya çıktı. Dava dilekçesinde “milletin iradesiyle, demokratik yöntemlerle, seçim ile hak ettiği konuma gelmiş olduğunu değil de politik siyasi bir proje olarak dış güçlerin çıkarlarına hizmet edecek şekilde, onlar tarafından mevcut durumun yaratıldığı vurgulanmaya çalışılmıştır” deniliyor.

Oysa kitapta yer alan bu bölüm Mustafa Hoş’a ait değil. Erdoğan’ın bir Amerika ve Yahudi projesi olduğunu yazan çok ilginç bir isim ve onun kitabında yer alıyor bu iddialar.  O isim Erdoğan’ın bizzat TRT Haber’in başına getirdiği Nasuhi Güngör...

Erdoğan ve AKP’nin ortaya çıkışını anlatan kitabın adı “Yenilikçi Hareket. Yeni Dünya Düzeni ekseninde bir değerlendirme”. Kitabın basım tarihi ise. Eylül 2001. Bu kitap piyasalarda bulunmuyor ve yeni baskısı hiç yapılmadı.

167 sayfalık kitapta “bölünmenin Atlantik ötesi” anlatılıyor. Kitapta, Erdoğan’ın ve yenilikçi hareketin Amerika/Yahudi lobileri desteğiyle  ortaya çıktığı örnek ve tanıklarla uzun uzun yazılıyor. Tayyip Erdoğan Nasuhi Güngör’ün “yenilikçi hareket” kitabındaki iddiaları için Mustafa Hoş’un TCK 299’a göre 1 yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istiyor.

Erdoğan’ın suç duyrusundaki traji komik durumlar bununla da sınırlı değil. Yine şikayet dilekçesinde 17-21 Aralık’taki iddianamelerden bahsetmek de “Cumhurbaşkanına hakaret” olarak görülüyor. Bir diğer şikayet nedeni ise Erdoğan’ın aile geçmişi, eğitim seviyesi, sağlık durumunun kitapta yazılması.