Eurovision'u kazanan ülke belli oldu

Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenen Eurovision 2015 finalini Mans Zelmerlow'un seslendirdiği 'Heroes' şarkısı ile İsveç kazandı. Zelmerlow "Kesinlikle harika" diye konuştu. Azerbaycan adına yarışan Elnur ise 12. oldu.

24 Mayıs 2015 Pazar, 08:59
Abone Ol google-news

Avusturya'nın başkenti Viyana'da, bu yıl 27 ülkenin katılmıyla 60'ıncısı düzenlenen Eurovizyon Şarkı Yarışması'nı İsveç temsilcisi Mans Zelmerlow kazandı.

Eurovision'dan fotoğraflar

Ev sahibi ülke Avusturya'da 16 bin kişilik Viyana Stadthalle'de gerçekleştirilen ve "Köprüler Kurmak" (Building Bridges) temalı yarışmanın finalinde, 27 ülke temsilcisi yarıştı.

Yarışmada, İsveç temsilcisi Mans Zelmerlow'un seslendirdiği "Heroes" şarkısı 365 puan alarak birinci, Rusya temsilcisi Polina Gargarina'nın seslendirdiği "A Million Voices" adlı şarkısı 303 puan alarak ikinci, İtalya temsilcisi II Volo'nun seslendirdiği "Grande Amore" şarkısı 292 puan alarak üçüncü oldu.

2015 Eurovision Şarkı Yarışması'nı kazanan İsveç temsilcisi Mans Zelmerlow, çok mutlu olduğunu belirterek, kendisine oy veren ve destekleyen herkese teşekkür etti.

Zelmerlow, yarışmanın ardından düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Duygularını "Kesinlikle harika. Gurur duyuyorum, çok sevinçliyim, içim sevinçle dolu" ifadeleriyle değerlendiren Zelmerlow, son dakikaya kadar Rusya ve İtalya'nın yarışmayı kazanacağını düşündüğünü söyledi.

Çinli bir gazetecinin Çin'e gidip gitmeyeceğine ilişkin sorusu üzerine "Çin'e gitmek isterdim ama gençken bir kere gitmiştim ama yeniden gitmek isterim tabiki" şeklinde cevapladı.

"Bizler hepimiz kahramanlarız"

İsveç müziğinden ve şarkıcılarından dolayı gurur duyduğunu belirten Zelmerlow, "Bu gece performansımı en iyi şekilde yaptığıma inanıyorum. Ülkemi en iyi şekilde temsil ettim. Bizler hepimiz kahramanlarız. Bizim ne olduğumuz veya neyi temsil ettiğimiz önemli değil. Bizler, toplumun daha güçlü olmasına yardımcı olabiliriz ve umuyorum bu mesaj insanları etkilemiştir" diye konuştu.

Zelmerlow, yarışmada favori şarkısının hangisi olduğu sorusuna, "Avusturalya kesinlikle benim favorimdi. O, İsveç'te çok büyük bir hit olacaktır" ifadelerini kullandı.

Azerbaycan 12. oldu

Yarışmada Azerbaycan temsilcisi Elnur Hüseynov, "Hour of the Wolf" (Kurdun Saati) şarkısıyla 49 puan toplayarak 12'nci sırada yer aldı.

Azerbaycan'ın Rusya'ya 12 puan vermesi büyük alkış toplarken, Almanya'nın Rusya'ya 12 puan vermesi büyük bir sürpriz olarak değerlendirildi.

Yarışmada, Almanya ve Avusturya hiç puan alamadı.

2015 Eurovision'dan notlar

Final, 2014 Eurovizyon Şarkı Yarışması'nı kazanan isim Conchita Wurst, Viyana Çocuk Korosu ve ORF Radyo Senfoni Orkestrası eşliğinde seslendirilen "Building Bridges" isimli şarkıyla başladı.

Açılışın ardından yarışmacılar sahneye "sihirli köprü"den geçerek geldi.

Slovenya temsilcisi Maraaya'nın seslendirdiği "Here for You" şarkısı ile başlayan yarışma, İtalya temsilcisi II Volo'nun seslendirdiği "Grande Amore" şarkısıyla sona erdi.

Estonya temsilcilerinden Elina Born'un şarkının sonuna doğru ağlaması, izleyicilerden büyük alkış topladı.

Yarışmayı 700'ün üzerinde gazeteci takip ederken, 45 ülkeden 200 milyon kişinin canlı olarak izlediği bildirildi.

Yarışmanın sunuculuğunu Mirjam Weichselbraun, Alice Tumler ve Arabella Kiesbauer birlikte yaptı.

Ermenistan'ın ilk başta "Don't Deny" (İnkar etme) adıyla yayınlanan şarkısı "siyasi" olduğu gerekçesiyle "Face the Shadow" (Gölge ile yüzleş) olarak değiştirildi.

Avrupa Yayıncılar Birliği Genel Direktörü Ingrid Deltenre, Eurovizyon Şarkı Yarışması'nın "En Uzun Süreli Yıllık Televizyon Müzik Yarışması" olarak Guinness Dünya Rekorlar Kitabı'na girdiğini açıkladı.

Yarışmanın sonunda Avusturyalı çoklu vurmalı çalgı sanatçısı Martin Grubinger, kırk farklı enstrümanı çalarak özel bir gösteri yaptı.