Evrensel’e ilan durdurma gerekçesi: Okur dayanışması suç sayıldı

Basın İlan Kurumu bayi satışlarına dair verdiği ilan kesme cezasına Evrensel gazetesinin yaptığı itirazı reddetti. Ret kararında "Bir okurun 2 gazete alması" ilan kesme gerekçesi sayıldı.

16 Ocak 2020 Perşembe, 10:35
Abone Ol google-news

Basın İlan Kurumu (BİK) bayi satışlarına dair verdiği ilan ve reklam kesme cezasına Evrensel gazetesinin yaptığı itirazı reddetti. BİK okurların 3’ten fazla aldığı gazeteleri suç unsuru saydı. BİK ayrıca bu gazetelerin nereye götürüldüklerine de raporlarında yer verdi. Gazete Avukatı Devrim Avcı gazetenin okurlar üzerinden cezalandırılmaya çalışıldığını belirterek “Siz okurların fiziki takibini mi yapıyorsunuz? Biz tutanaklardan bunu anlıyoruz” dedi. 

Basın İlan Kurumu okurların toplu şekilde gazete almasını suç unsuru sayarak gazetenin asgari fiili satış şartını gerçekleştiremediğini iddia etti. Bayilerde tek tek incelemeler yapan BİK, okurların toplu gazete almasını ceza sebebi olarak gördü.

BİK 28 Kasım 2019’da Adana, Ankara, Diyarbakır, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’de tek tek bayilere giderek “Son noktalı bayilerde satışların makul ve kabul edilebilir gerekçelerle birden fazla yapılan satışlar istisna olmak üzere fiilen ve birer birer yapılmış olması” hükmüne aykırılık teşkil ettiğini, okuyucuların “birden fazla gazete aldığını” belirlediğini aktardı.

"CEZAEVİNE 5 GAZETE GÖTÜRMEK SUÇ"

Diyarbakır’da ise 28 Kasım’da Nevzat Aydın bayisine gönderilen gazetelerin 5’inin bir kişi tarafından alınıp cezaevine götürülmesi suç oldu. Kurum bu 5 gazetenin cezaevine götürüldüğü bilgisine nereden ulaştığına ise raporunda yer vermedi.

28 Kasım’da İzmir’de Meydan Market’te 8 gazetenin, Has-Er Market’te 3 gazetenin bir kişi tarafından alınması verilen cezanın sebebi sayıldı.

Kurum, Ankara’da 28 Kasım 2019’da Mert Ulaş adlı bayiye 47 gazete ulaştırıldığı, 43 gazetenin bir okur tarafından alınıp dağıtıldığını belirtti.

Adana’da Nesrit Bulut bayiinden 5, Aktif Gıda Pazarlama adlı bayiden 2 adet gazete alınması yine BİK raporlarına yansıdı. 

Gebze’de BİK’in yaptığı denetimlerde ise Şen Gıda bayisine 20 gazete verilmesi ve bunun 15’inin toplu olarak satın alınması, Zaman Gıda’dan ise 8 gazetenin alınması raporda yer aldı.

BASIN İLAN KURUMU: ŞİKAYETÇİ, MAĞDUR, SAVCI, HAKİM, POLİS

Gazete Avukatı Devrim Avcı Basın İlan Kurumu'nun görevinin yönetmelikle resmi ilanları ve reklamları dağıtmak olarak belirlendiğini ancak kurumun bunu Evrensel, BirGün, Cumhuriyet gibi gazeteleri bastırmak için kullandığını belirterek “Basın İlan Kurumu kendi kendine resen şikayetçi oluyor, kendi kendine araştırma yapıyor ve cezasını yine kendisi veriyor. İlan kesiyor reklam durduruyor. BİK hem şikayetçi, hem mağdur, hem savcı, hem hakim, hem de polis rolü oynuyor. Böyle bir durum hukuk devletinde kabul edilemez” dedi.  

"HER OKURU ÇALIŞAN OLARAK MI GÖRÜYOR?"

Basın İlan Kurumu'nun Diyarbakır’a, İzmir’e, Kocaeli’ye gidip bir kişinin kaç tane gazete alabileceğine karar vermesinin, gazetenin “Bir oku, bir okut” kampanyasını engelleme çalışması olduğunu söyleyen Devrim Avcı, BİK’in “Gazeteyi, gazete çalışanları alıyor” şeklindeki kararını “Her okuru çalışan gibi mi görüyorsunuz? Çalışan olması için sigortayla beraber bir sürü prosedür lazım. Ama siz hiçbiri olmadığı halde Evrensel alan herkese, bu gazetenin çalışanı olarak bakıyorsunuz. Ön yargılı bir tutum var” diyerek yorumladı.  

"OKURLARA FİZİKİ TAKİP Mİ UYGULANIYOR?"

Devrim Avcı şöyle devam etti: “Diyarbakır’da gazete alıp cezaevine götürüyor’ deniliyor. Siz gazeteyi alan insanları takip mi ediyorsunuz? Cezaevine götürüldüğünü nereden biliyorsunuz? Fiziki takip sürecine mi alıyorsunuz? Biz bu tutanaktan onu anlıyoruz. Gazete okur üzerinden cezalandırılmaya çalışılıyor. Biz de bunlarla ilgili hukuki yola başvuracağız elbette.”  (Evrensel)