Fransa'dan YPG açıklaması: Kürtlere destek garantisi verdik

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Kürtlere destek garantisi verdik. SDG ve Türkiye arasında arabulucuk rolü üstlenmek istiyoruz" dedi.

29 Mart 2018 Perşembe, 23:28
Abone Ol google-news

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Kürtlere destek garantisi verdik" açıklamasında bulundu. Buna göre Macron, "DSG Türkiye arasında arabulucu olabiliriz. Fransa ABD ile anlaştı, Menbiç'e asker gönderecek" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ofisinden yapılan açıklamada, "YPG dahil Kürt yetkililere Suriye'nin kuzeyinde istikrar sağlanması için destek sözü verdik. DSG ve Türkiye arasında arabulucu olabiliriz. Fransa ABD ile anlaştı, Menbiç'e asker gönderecek" ifadeleri yer aldı.

Macron'un, Demokratik Suriye Güçleri'ni (DSG) temsil eden bir heyetle görüşmesinde, Fransa'nın PKK'ye karşı verdiği mücadeleyi ve Türkiye'nin güvenliğine olan bağlılığını hatırlattığı belirtildi.

 ?MENBİÇ SİNYALİ

 Heyet tarafından Macron'a Suriye'nin kuzeyindeki insani durum hakkında bilgi verildiği kaydedilen açıklamada, Cumhurbaşkanı Macron'un ise "DSG'nin Fransa'nın da içinde olduğu uluslararası koalisyonla beraber terör örgütü IŞİD'e karşı mücadelede önemli bir rol oynadığını" söylediği aktarıldı.

 Fransız Le Parisien gazetesinin haberine göre de Macron, Suriyeli Kürt heyetine Fransız güçlerinin Menbiç'e hızla konuşlandırılabileceğinin garantisini verdi.

 Fransa'nın 'Menbiç'e asker gönderme' sinyali, ABD'nin Suriye'den çekileceğini ilan etmesinden hemen sonra geldi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan Fransa'ya tepki