Gazetecilerin kitaplarına toplatma

Gazeteci Hasan Cemal’in “Delila Bir genç kadın gerillanın dağ günlükleri” kitabı ile gazeteci Tuğçe Tatari’nin “Anneanne ben aslında Diyarbakır’da değildim” kitaplarına toplatma kararı verildi. Gazeteci Ahmet Şık’a ise “Paralel yürüdük biz bu yollarda” kitabında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a hakaret ettiği iddiasıyla 4 bin TL manevi tazminat cezası verildi.

16 Aralık 2015 Çarşamba, 05:43
Abone Ol google-news

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 11 Ekim 2015 tarihinde Balıkesir, Hatay ve Siirt’i de kapsayan eşzamanlı operasyonunda 21 kişi hakkında KCK, YDG-H ve YPG üyeliği iddiasıyla yakalama kararı verildi. Gaziantep 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin söz konusu operasyonla ilgili kararında gözaltına alınan Haşim V.’nin üzerinde “PKK/KCK terör örgütünün görüşleri doğrultusunda yayın yaptığı ve suç unsuru taşıdığı değerlendirilen” şeklinde tanımlanan aralarında Hasan Cemal’in “Delila Bir genç kadın gerillanın dağ günlükleri” ile “Çözüm sürecinde Kürdistan günlükleri” kitaplarının da olduğu çok sayıda kitabın ele geçirildiği belirtildi. Gözaltına alınan Ömer T.’nin üzerinde ise Tuğçe Tatari’nin “Anneanne, ben aslında Diyarbakır’da değildim” isimli kitabının ele geçirildiği belirtildi. Ancak kitabın ismi dahi tutanağa “Anneanne, ben aslında Diyarbakır’da değilim” şeklinde yanlış geçirildi.
 
Kopyala yapıştır gerekçe
 
Operasyon kapsamında üst araması yapılan 4 kişiden ele geçirilen çok sayıda kitabın toplatılmasıyla ilgili Gaziantep 3. Sulh Ceza Hakimliği “kopyala-yapıştır” gerekçe sunuldu. Kararda, “Ele geçirilen materyaller üzerinde yapılan incelemede, terör örgütünün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasının yapıldığı, suç işlemek için alenen tahrikte bulunduğu, suçun ve suçlunun övüldüğü kanaatine varılmıştır” denildi. Hakimlik, Basın Kanunu’nun 25. ve Anayasa’nın 28. maddesi gereği toplatma kararı verilmesine hükmetti. 
 
“Okunmadan karar verilmiş”
 
Tatari’nin avukatı Aslı Kazan Gilmore, “Yaklaşık bir yıl önce doğan yayınevinden çıkmış, aylardır çok satılan kitapların bulunduğu raflarda, vitrinlerde sergilenen, 8 baskı yapmış bir eser için Gaziantep Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen bu kararın haksız ve hukuka aykırı olduğu apaçık ortadadır. Kitap okunmadan verilmiştir. Hatta kitabın adı dahi yanlış yazılmıştır. Kitabın izerinde yayınevinin amblemi olmasına rağmen yayınevi dahi kararda yazılmamıştır. Ne yayınevine ne de yazara tebliğ edilmediği gibi tebliğine karar dahi verilmemiştir. Karara itiraz edeceğiz. Kitabın toplatılmasından doğan maddi zararımızın tazminini talep edeceğiz” diye konuştu. 
 
Şık’a 4 bin TL ceza
 
Gazeteci Ahmet Şık ise AKP-Gülen cemaati ilişkisinin ele aldığı “Paralel yürüdük biz bu yollarda” adlı kitabında, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a hakaret ettiği iddiasıyla Anadolu 22. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararıyla 4 bin liralık manevi tazminat ödemeye mahkum edildi.